Kaynamış zerdeçal suyu içmenin vücuda faydaları

Kaynamış zerdeçal suyu içmenin vücuda faydaları
Paylaş
 

Kaynamış zerdeçal suyu içmenin vücuda faydaları

Kaynamış zerdeçal suyu içmenin vücuda faydaları saymakla bitmiyor. Zerdeçal Asya’da ve ülkemizde yemeklere eklenen en popüler baharatlardan biridir ve sağlık için birden fazla yararları vardır.

Sadece birkaç günlük tüketiminde bile karaciğer ve beyni yenilediği bütün doktorlar tarafından kabul görmüştür. Karaciğer sağlığı için ve kanseri önlemede zerdeçal kullanımı: Bu baharat karaciğer hastalıklarını yüzyıllardır tedavi etmek için kullanılan en yaygın baharattır. Bununla beraber uzmanlar 20 yıl öncesine kadar karaciğeri koruduğu ve yenilediği bilinmiyordu. Yaptıkları araştırmada zerdeçalın güçlü bir antioksidan olduğu ve karaciğer yenilemede oldukça etkili olduğu görülmüş, akabinde de karaciğer yıpranmış, siroz hastalığına yakalanmış hastalara zerdeçal önerilmeye başlanmıştır. İçinde bulunan curcumin maddesi, karaciğer kanseri riskini düşürür ve kanserojen maddelerin vücuda etkilerini azalttığı kanıtlanmıştır.

Beyin sağlığı için zerdeçal: Yapılan araştırmalar açıkça göstermiştir ki zerdeçal beynin işlevleri üzerinde doğrudan etkili ve Alzheimer hastalığının başlıca nedenlerinden bizi olan beta-amiloid plakları zerdeçal kullanan insanlarda yarı yarıya azalıyor. Yani hastalık riski %50 azalıyor.

Zerdeçalın insan vücudu için faydalarını anlattıktan sonra size her gün zerdeçal tüketebilmeniz için lezzetli iki tarif veriyoruz.

Kaynamış zerdeçal suyu tarifi:

İçindekiler: 1 tatlı kaşığı zerdeçal, 1 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı, 2 bardak hindistan cevizi sütü, 1 tutam karabiber.

Hazırlanışı: Tencerede bütün malzemeleri karıştırın ve kaynayana kadar ısıtın. Ardından ateşin üzerinden alın ve ılık olana kadar bekleyin. Makarna üzerine sos olarak dökün ya da çorbanızın içine katarak için.

Kaynamış zerdeçal suyu tarifi 2:

Bir diğer tarifimiz için malzemeler: yarım çar kaşığı zerdeçal ve 2 bardak su. Suyu kaynatın ve zerdeçalı üzerine ekleyin. 10 dakika kadar soğumaya bırakın ve artık içime hazır. Afiyet olsun.

Zerdeçal suyu faydası nedir

Özetle Zerdeçalın Faydaları

-Sinirleri uyarır. İltihap gidericidir. Mideyi kuvvetlendirir. Gaz ve idrar söktürücüdür. Verem gibi hastalıklarda faydalıdır. Soğuk algınlığı ve astımda faydalıdır. Vücutta biriken zehirli maddeleri atar. Karaciğer hastalıkları, sarılık ve vereme karşı faydalıdır.

Safra kesesi ve safra yollarının fonksiyonel hastalıklarına karşı etkisi zerdeçal yararları arasındadır. Antioksidan etkilidir. Curcuminin antioksidan etkisinin E ve C vitaminlerinden daha güçlü olduğu görülmüştür. Curcumin kansere karşı koruma sağlar ve tümör hücrelerinin çoğalmasını engelleyici özelliği vardır. Yapılan araştırmalarda cilt, kolon, ve göğüs kanseri için faydalı olabileceği görülmüştür.

Zerdeçal ve hindistan cevizi yağı faydaları

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar