Fermente içeceklerde ilk 5

Paylaş
 

Fermente içeceklerde ilk 5

İnsanlar yaklaşık 9.000 yıldır gıdalarını bozulmadan muhafaza etmek ve yokluk zamanlarında besin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çeşitli yöntemler kullanıyorlar.

Mayalama (Fermantasyon) da dünyada çok farklı kültürlere sahip topluluklarda kullanılan yöntemlerin başında geliyor.

Mayalama ile sadece gıdaların korunması değil aynı zamanda mayalanma sonucu oluşan probiyotikler ile besin değerlerinin artması sağlanıyor. İnsanlar mayalama sayesinde bilerek ya da bilmeyerek, gıdalardan daha fazla yararlanmamızı sağlayacak enzimlerin oluşmasını sağlamıştır.

Günümüzde bir çok insanının doğal hayat ile bağının kopması sonucu, bakterilerin çoğu artık yaşantımızda yer almıyor. Gerçi yaşadığımız modern çağda bu, veba vb bir çok bakteriyel hastalığın bizlerden uzak durmasını sağlasa da, sağlıklı bir yaşam için iyi ve kötü bakterilerin vücudumuzda bir dengede olması gerekiyor. Fermente içecekler işte bu dengenin sağlanmasında en önemli yardımcılarımızdır.

Untitled-1

Bir çoğu eski çağlardan beri üretilen bu içeceklerin tüm dünyada en popüler olan 5 tanesine göz atalım:

1. SIMA: Geleneksel bir Fin içeceğidir. Limon, şeker ve maya ile fermente edilir.

2. BOZA: Kökleri Mezopotamya’ya, 8000-9000 yıl öncesine kadar dayanan geleneksel bir içeceğimizdir.

3. KEFİR: Günümüzde sağlıklı yaşam kültürüne sahip kişilerde yaygın olarak tüketilmeye başlayan, sütün kefir daneleri ile mayalanmasıyla oluşan faydalı bir içecektir.

4. ZENCEFİL BİRASI: 1700’lerde İngiltere’de ortaya çıkan ve %2’nin altındaki alkol oranına sahip, geleneksel olarak evlerde zencefil, limon, şeker ve maya ile üretilen bir içecektir.

5. KOMBUCHA: Doğu Asya’da yaygın olarak tüketilen, tatlı, sirkemsi, boza tadında, gazlı ve yazları soğuk olarak tüketildiğinde son derece ferahlatıcı, çay mantarının şekerli çay içinde, ortam koşullarına bağlı olarak 8-15 gün bırakılması sonucu oluşan mayalanmış içecektir.

Tüm bu fermente içeceklerin ortak özellikleri, metabolizma üzerinde olumlu etkilerinin olması, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesi, mental ve fiziksel dayanıklılığı artırıp yaşam kalitemizin yükselmesine yardımcı olmasıdır. Sağlıklı Yaşıyoruz grubunda bilimsel yazılarını paylaşan değerli hocalarımızın dediği gibi, hiç bir yiyecek ya da içecek tek başına bir mucize yaratmaz. Sağlıklı beslenmek bir bütündür ve bunun sonucunda sağlıklı bir yaşama kavuşulabilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar