Emziren Anneleri Sevindirecek Haber

Paylaş
 

Emziren Anneleri Sevindirecek Haber

Kanserden korunmak için emzirin, Yapılan araştırmalarda emziren annelerin meme, yumurtalık ve rahim kanseri olma riski azalıyor.

Yapılan araştırmalarda emziren annelerin meme, yumurtalık ve rahim kanseri olma riski azalıyor.

Emzirme, anne ve bebeği birbirine bağlayan oldukça özel bir süreç. Düzenli ve uzun süreli emzirme, bebeğin sağlıklı gelişimine yardımcı olduğu gibi anneyi de birçok sağlık sorunundan koruyor.

Meme ve yumurtalık kanserine karşı koruyucu kalkan görevini üstlenirken, emzirmeye doğumdan hemen sonra başlamaları gerekiyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Cengizhan Kolata ile emzirmenin anneye ve bebeğe sağladığı faydaları şöyle sıralıyor:

Kemik erimesini azaltıyor

Emziren kadınlarda kemik erimesi görülme sıklığının daha az olduğu görülüyor. Ayrıca 30 yaşından önce doğum yapan, bebeklerini 1 yıl veya daha üzeri bir süre emziren kadınların yumurtalık ve rahim kanserine yakalanma riskleri de daha düşük.

Kilo vermeye yardımcı oluyor

Emzirme, annenin eski formuna kavuşmasına da yardımcı. Çünkü emzirmek doğum sonrası kilo verme sürecini kolaylaştırır.

Bebeği diyabetten koruyor

Her anne doğumdan hemen sonra bebeğini emzirmeye başlamalı. Ne kadar sık bebek emzirilirse süt o kadar çok artar. Anne sütü bebeklerde görülebilen şeker düşmesi ve sarılık riskini de azaltıcı etkiye sahip. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin diş sağlığı daha iyi.

Ayrıca

1- Emzirmek, annenin psikolojik olarak rahatlamasını sağlar
Yeni doğan bebeklerin sağlıklı gelişmeleri için ilk 6 ay sadece anne sütü önerilir. Emzirmenin doğumdan hemen sonra başlaması ve sık emzirmek süt yapımını kolaylaştırır. Annenin bebeği emzirmesi ile anne bebek arasındaki ilişki güçlenir. Ayrıca annenin bebeği benimsemesi, bebeğin sağlıklı bir kişilik kazanması kolaylaşır.

2- Emzirmek, meme, yumurtalık kanseri ve osteoporoz riskini düşürür
Emzirmek, kadının meme kanserine yakalanma riskini büyük ölçüde düşürür. Emzirme sürecindeki düşük östrojen seviyesi ve meme hücrelerinde süt üretimi sırasında meydana gelen bir takım moleküler değişiklikler, bu hücreleri kanser gelişimine karşı daha dirençli hale getirir. Ayrıca emzirmek, yumurtalık kanseri oluşumunu da büyük ölçüde engeller. Yapılan araştırmalar 30 yaşından önce doğum yapan ve bir yıl ya da daha fazla süreyle bebeğini emziren kadınların yumurtalık kanserine yakalanma riskinde belirgin bir azalma olduğunu ortaya koymuştur. Kanser oluşumunu önlemesinin yanı sıra emziren annelerde osteoporoz (kemik erimesi) görülme sıklığı çok daha azdır.

3- Emzirmek, doğum sonrasındaki iyileşme sürecini hızlandırır
Emzirmenin en belirgin faydalarından bir diğeri de rahim kasılmalarını düzenlemesidir. Emzirmeyle birlikte vücut oksitosin hormonu salgılar. Oksitosin salgısı kan dolaşımı ile birlikte rahme ulaşarak kasılmaya neden olur. Bu sayede de doğum yapan annenin kanaması azalır. Kasılma sırasında adet sancısına benzer ağrılar hissedilir. Emziren annelerde kanama daha az olduğundan uzun dönemde kansızlığa bağlı halsizlik, çarpıntı ve çabuk yorulma gibi yakınmalar daha az görülür.

 

Anahtar kelimeler: emzirmenin anne için faydalari, anne emzirmenin faydaları, rezene çayı emziren anne, emziren anne ada çayı, emziren anne kahve, emzirmenin faydaları nelerdir, emzirmenin başarılı olup olmadığı nasıl anlaşılır, anne sütünün cilde faydaları

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar