Canan Karatay’a 15 gün meslekten men cezası

Paylaş
 

Güne kötü bir haber ile başlıyoruz malesef. Az önce Hürriyette gördüm ve başlık aynen şöyle ” Canan Karatay’a 15 gün meslekten men cezası “

Haberin doğruluğu nedir bilmiyorum ve Canan Karatay hocamızdan açıklama gelmeden inanmak da istemiyorum ama eğer Canan Karatay’a 15 gün meslekten men cezası verilirse gerçekten haksızlık olur. Piyasada o kadar reklam yapan yalan yanlış haberyapan insan varken Canan Karatay’a 15 gün meslekten men cezası verilmesi de hangi akıl kaçıklığı!.

İşte Hürriyet haberinin metni

canan karatay

İstanbul Tabip Odası Onur Kurulu, şeker testleriyle ilgili açıklaması sebebiyle geçici olarak Canan Karatay’a 15 gün meslekten men cezası verilmesine karar verdi.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, Prof. Dr. Canan Karatay’ı tıbben geçerli bir yöntem olarak uygulanan gebelikte şeker yükleme testinin hastaları zehirlediğini söyleyerek hastaları kaosa sürüklediği ve hekimleri küçük düşürdüğü gerekçesiyle şikâyet etmişti.

Hürriyet’ten Mesude Erşan’ın haberine göre, dernek şikâyetinde Karatay’ın uzmanlık dışı bir konuda tıbbi değerlendirme yaptığı, bilimsel olmayan açıklamalarla halk sağlığına zarar verdiği,kendi reklamını yaptığı, tıbbi bir konuyla ilgili ihtilafında kendisiyle farklı düşünen hekimlerle etik olmayan tartışma yöntemlerini kullandığı iddialarında da bulunmuştu.

OY BİRLİĞİYLE KARAR
5 doktorun oluşturduğu İstanbul Tabip Odası Onur Kurulu, 6 Ekim tarihli son toplantısında, Karatay’ın Tıbbi Deontoloji Tüzüğü, Hekimlik Meslek Etiği Kurallarını ihlal ettiği, bilim dışı söz ve tutumlarına, meslektaşlarını kötülemeye ısrarla devam ettiği gerekçesiyle geçici olarak meslekten alıkoyma cezasıyla cezalandırılmasına oybirliğiyle karar verdi. Karar bir yandan Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu’na, diğer yandan iadeli taahhütlü olarak Karatay’a yollandı. Karatay’ın yazıyı almasından itibaren 15 gün içinde itiraz etme hakkı bulunuyor. Karatay’ın cezası Yüksek Onur Kurulu’nda da görüşülecek. Eğer onanırsa uygulamaya geçilecek.

 

NE DEMİŞTİ
Prof. Dr. Karatay katıldığı televizyon programında gebelikte uygulanan testlerle ilgili “Bir kerede anneye yüklenen 100 gram şekerin plasentayı ve bebeği bozduğu biliniyor. Bizde bazı anne adaylarına 4 kere, 10 kere yapılıyor” şeklinde konuşmuştu. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği, bu açıklama üzerine suç duyurusunda bulunmuştu.

Kaynak: Hürriyet

 

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar