Akciğer kanseri gözden anlaşılabiliyor

Paylaş
 

Göz dibi muayenesi denilen, muayeneyle Veni Vidi Göz Hastanesi’nden Dr. Özer Kavalcıoğlu, birçok hastalığa teşhis koyulabileceğini söylüyor. Akciğer kanseri gözden anlaşılabiliyor.

Akciğer-kanseri-gözden-anlaşılabiliyor

Akciğer kanseri gözden anlaşılabiliyor

“GÖZDEN BÖBREK ZARARI ANLAŞILABİLİR”

Yüksek tansiyon hastalarında , vücut tansiyonu yüksek olan kişilerde eğer o sırada hastanın bilgisi yoksa ve o durumun farkında olunuyorsa; çünkü ölçtürmedikleri takdirde bazı insanlar tansiyon hastası olduklarını bilmezler bile, göz muayenesi sırasında bunu da anlayabiliyoruz. Bu aynı zamanda böbrek yetersizliğinin de ilk işaretleri anlamına gelir. O yüzden hemen kan ve idrar tahlilleri yapılması için hastayı bir dahiliye uzmanına göndeririz. Bir de şeker hastaları. Şeker hastalarının büyük bir kısmı kendilerinin şeker hastası olduklarını bilirler; fakat bazıları durumun vahametinin farkında değillerdir. Göze baktığımız zaman şeker hastası olunduğunu ve şeker hastalığının hangi dozda ilerlemiş olduğunu görebiliyoruz. Yine böbrek bu durumdan zarar görmüş müdür görmemiş midir o konuda bizlere ipuçları veriyor. Şekerden dolayı böbrekte bir bozukluk var mı onun da belirtilerini göze baktığımızda anlamak mümkün.

DOĞRUDAN TANI KOYMAK MÜMKÜN
Göz muayenesiyle teşhis mümkün mü yoksa hastalığın sadece şüphesi mi oluşuyor? Hayır, şüphe falan değil. Direk tanı koymak, teşhis koymak mümkün. Olay şüphelenmekten öte, bahsettiğimiz hastalıklar için baktığımızda teşhisi koyabiliyoruz.

Akciğer-kanseri-gözden-anlaşılabiliyor-1

HASTALARIN ANLAMASI MÜMKÜN DEĞİL
Hastalar kendi gözlerini inceleyerek bir şeylerden şüphelenebilirler mi?
Hayır, maalesef. Bir hastanın kendi gözlerini incelemesi demek aynada kendine bakması demek. Başka bir şey yapamaz. Kendisine muayene yapamayacağına göre ancak açıp aynada nasıl göründüğüne bakabilir. Burada bir şey gözükmez; çünkü bütün bu bahsettiğimiz hastalıkların hastalık belirtileri gözde göz küresinin iç yüzeyinde, derinliklerinde olup biten şeylerdir. Göz hekimlerinin özel cihazlarla baktığı bölgelerde olan problemlerdir. O nedenle hasta aynaya bakarak bir şey göremez.

“AKCİĞER KANSERİNİN EN ÖNCÜL BELİRTİSİ GÖZ DİBİNDEDİR”
Özellikle erken tespiti önemli olan kanserlerde gözdeki değişikliklerin takibiyle erken teşhis yapılabileceği söyleniyor. Bu nasıl oluyor?

Funduskopi dediğimiz göz küresinin içini muayene etmemizi sağlayan cihazlarımız var. Onlara bakıyoruz ve o cihazlarla baktığımızda göz dibinde gördüğümüz görüntü ve bulgulardan bu bahsettiğimiz hastalıklarının tanıları konulabiliyor. Göz muayenesi yapmak her kanser tipinin erken teşhisi koyulmasını sağlamıyor. Örneğin meme kanseri genellikle daha geç bir bulgudur yani hasta meme kanseri olduğunu biliyordur, hatta belki ameliyat olmuştur. Daha sonra göz dibinde meme kanserine ait bir bulgu çıkar. Ama akciğer kanserinde durum tersinedir. Hakikaten en öncül belirti gözdeki belirti olabilir. Göze bakarız ve gözün içerisinde o kitleyi gördüğümüzde kişinin akciğer kanseri olduğunu düşündüğümüzde daha hala akciğer filmleri normal olabilir. Daha henüz hastalık göğüs filmlerinde daha görünür hale bile gelmemiş olabilir. Yani akciğer kanserinde göz muayenesi yaptığımızda erken teşhis koyabiliyoruz, ama bu mesela meme kanserinde erken teşhis anlamına gelmiyor. (www.kadinkahvesi.com)

Etiketler: Akciğer kanseri gözden anlaşılabiliyor, kanser, akciğer, göz sağlığı, göz hastalığı, göz bozukluğu belirtileri

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar