Ağrıyan kulağa tuz koymak

Paylaş
 

Ağrıyan kulağa tuz koymak işe yarar mı ?

Kulak ağrıları özellikle geceleri uykuya daldığımız zamanlarda etkisini arttıran ağrı çeşitlerinden biridir. Kulak ağrıları nedenlerine göre ciddi hasarlara sebebiyet verebilir.

Özellikle bebeklerde görülen kulak ağrıları biz yetişkinlerinde korkulu rüyası haline gelmiştir. Anlık ya da sürekli olan ağrılar çoğu zaman uykumuzdan uyandıran cinsten olup gecemizi bize ziyan etmektedir.

kulak ağrısı

Kulak ağrısı Belirtileri

Kulakta;
. Şişme
. Kızarıklık
. Akıntı
. Baş dönmesi
. Ateş
. İşitme duyusunda kayıp, belirtiler arasında sayılabilir.

Kulak ağrısı için çoraba tuz koyma yöntemi

tuz-kulak-ağrısı-tedavi

Bu yöntem tamamen kulaktaki iltahabı kurutmak ve sizi rahatlatmak için kullanılır.

Beyaz pamuklu bir çorabın içine iri deniz tuzunu doldurun ve ağzını düğüm yapın.

Tavada elle dokunduğunuzda yakmayacak sıcaklığa kadar ısıtın(4-5 dakika) ve çorabı kulağınıza koyun.

KUlak ve kulak altına hatta çene bölgesini de kaplayacak şekilde yerleştirdiğiniz içi deniz tuzu dolu çorabı soğuyana kadar bekletin.

Bir süre sonra rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Bu işlem çorap deforme olana kadar tekrar edilebilir.

Bebeklerde ve çocuklarda rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Kulak Ağrısı bitkisel Tedavileri

Kulak ağrısı tedavileri için kesinlikle hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Hastaneye gitme fırsatınız yok ise yahut hastaneye gitmeyi ertelemek zorunda iseniz tıbbi yardım alana kadar evlerinizde uygulayarak kulak ağrılarınıza iyi gelecek, ağrıların artmasını engelleyecek çeşitli yöntemler mevcuttur.

. Öncelikle çiğneme ve yutkunma reflekslerinizi devreye sokun. Bu tip egzersizler östaki kanalınızı açarak hava akışını sağlayacak ve kulak ağrılarınıza iyi gelecektir.

. Kalorifer, fön makinesi yahut ütü yardımıyla ısıtacağınız bir havluyu kulağınıza yerleştirerek ve kulağınızı sıcak tutarak ağrılarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

. Sigara kullanıyor iseniz bırakmanız, kullanmıyor iseniz de dumanına maruz kalacağınız ortamlardan uzak durmanız kulak ağrılarınıza iyi gelecektir.

. Hava rüzgarlı ise ve dışarı çıkmanız gerekiyor ise ağrıyan kulağınızı rüzgardan koruyarak ağrının tetiklenmesini engelleyebilirsiniz.

. Kulak çöpü ile kulağınızı temizlemeyiniz.

. Kulağınızı kaşımak için herhangi bir cisim kullanmayınız.

. Su tüketiminize dikkat ediniz.

. Kulaklarınızı daha çok yorulmasına neden olacak gürültülü ortamlardan uzak durunuz.

. Limon suyunu ve saf suyu karıştırarak kulağınıza bir iki damla damlatınız.

. Zeytinyağına batırdığınız pamuk ile kulak içini ovunuz.

. Kulak damlalarını kesinlikle duyduğunuz ancak hekiminize onaylatmadığınız faydalarının olduğunu düşünerek kafanıza göre kullanmayınız.

Tüm bu saydıklarımız kulak ağrılarınıza iyi gelmekle birlikte hekiminize danışarak kullanmanızda faydası olacak tavsiyelerdir. Bunların dışında yine hekiminize danışarak aşağıda paylaştığımız bitkisel tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı: Zeytinyağı bir Kulak ağrısı vakalarında hızlı bir rahatlama sağlayabilir. Zeytin yağı özellikle kulak enfeksiyonlarında temizleyici rol oynayabilir. Zeytinyağı ayrıca kulakiçinde uğultu hissini durdurmaya yardımcı olabilir.

Kulak içine 1-2 damla damlatarak uygulayabilirsiniz. Alternatif olarak, petrol pamuk daldırma ve kulak içine sıkıca koydu.zaytin yağını pamukla kulağa uygulamak mümkün. Aynı zamanda hardal yağı kullanabilirsiniz.

Sarımsak: Sarımsak kulak enfeksiyonları ve enfeksiyonların neden olduğu ağrıların tedavisinde kukkanılabilir.

Susam yapı ile ısıtılarak elde edilen sarımsak yağını karıştırarak kulağa 1-2 damla damlatabilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar