Yazımıza başlarken size soracağımız bir soru var. “Asla vazgeçemem.” dediğiniz bir yiyecek var mı? Kendinize bir liste yapabilirsiniz. Bu sorunun cevapları hangi yiyeceklere alerjiniz olduğunu söylüyor olabilir. Kaderin cilvesi mi desek buna? Vücudumuz en çok alerjik olduğumuz yiyecekleri aşeriyor. Evet yanlış okumadınız. Ve kendi kendinize yapabileceğiniz bir alerji testi ile bunu hemen tespit edebiliyorsunuz. Bu test size kapsamlı ve profesyonel bir gıda intolerans testi yaptırmanız konusunda fikir veriyor.

Hassasiyetimizin olduğu ya da alerjik reaksiyon gösterdiğimiz bir yiyeceği tükettiğimizde, nabzımız yükselir. İşte başımıza gelenler:
Hassas olduğumuz besini tükettiğimizde bu yiyecek vücudumuzun alerjik tepkilerini tetikler. Bu tepkileri karşılamak için böbrek üstü bezlerimiz kortizol hormonu salgılar. (Kortizol, böbrek üstü bezinin kabuk bölgesinde üretilen, vücudun strese gösterdiği tepkiyle ilişkili bir hormondur. Kan basıncını ve şekerini artırır.) Kısaca; hassas veya alerjik olduğumuz yiyecekler nabzımızı arttırırlar. Devamı için tıklayın