4 doğal çözüm

Paylaş
 

Günlük hayatımızda sürekli karşılaşabileceğiniz sorunlara karşı 4 doğal çözüm ile çabucak ortadan kaldırabilirsiniz. 4 doğal çözüm içinde mide bulantısından ağız kokusuna kadar bütün dertlere deva…

4-doğal-çözüm

İşte 4 doğal çözüm
Hazımsızlık için melisa çayı:
Bitkilerle uğraşan uzmanlar, melisanın hazımsızlığa karşı birebir olduğunu söylüyor. Ayrıca antideprasan özelliği olan bu bitki, kendinizi kısa bir sürede iyi ve daha mutlu hissetmenizi sağlayabiliyor. Hazımsızlıktan yakınıyorsanız, 3-4 çay kaşığı kuru melisa yaprağıyla demlediğiniz çaydan günde 2 fincan için.

Nefes kokusuna biberiye:
Sindirim sistemini düzenlemek için kullanılan biberiye kötü nefes kokusunu gidermede etkilidir. Ayrıca açlık nedeniyle oluşan baş ağrılarını gidermek için de biberiyeden faydalanabilirsiniz.

Mide bulantısına birebir papatya çayı:
Papatya sindirim sistemi üzerinde pek çok olumlu etkiye sahiptir. Mide spazm ve kramplarını önler. Bu özelliğiyle de mide bulantısının yanı sıra, şişkinlik, hafif gastrit semptomları ve gaz şikayetlerini gidermede de etkilidir.

Halsizliğiniz varsa ginseng tam size göre…
Hafızayı güçlendiren, anksiyete ve huzursuzlukla da savaşan ginseng tüketmek, halsizlik ve yorgunluk sorununa karşı iyi geliyor. Ginseng kökü çayını içebilir ya da yemeklerinizin içine rendeleyerek kullanabilirsiniz.

Melisa Çayının Faydaları

Melisa bitkisi (Melissa officinalis) nane familyasındandır ve genel olarak sakinleştirici etkisiyle bilinir. Özellikle stres ve kaygıyı azaltmak, uyku düzenini sağlamak, iştah açmak için kullanılan melisa çayı Orta Çağ, hatta daha önceki dönemlere kadar giden bir geçmişe sahip. En eski kullanımının böcek ısırıklarına karşı olduğu biliniyor.

Yabani olarak güney Avrupa ve Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yetişen melisa limona benzer hafif bir kokuya sahiptir ve yaz aylarının sonuna doğru küçük beyaz çiçekler açar. Bilinen diğer adları; nane balsamı, mavi balsam, bal bitkisi, oğulotu ve tatlı balsamdır. Melisanın genel kullanımı kurutulmuş yapraklardan hazırlanan çaydır ancak kapsül, krem, yağ formlarında bulunabilir.

  • Uyku sorunlarında kullanılır
  • Sinirleri yatıştırır
  • Stresi azaltır
  • Mide rahatsızlıklarını azaltır
  • Sindirim sorunlarına karşı kullanılır
  • Gaz giderir
  • Ateş düşürür
  • Ter atılmasını sağlar

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yarım litre kaynamış suyu ateş üzerinden alıp 10 gram kurutulmuş melisa atıp 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Hazırladığınız melisa çayından bir bardak içip geri kalanını buzdolabında 2 güne kadar saklayabilirsiniz. Günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilen olan 1.5 – 4 gram (1 ile 3 çay kaşığı arası) arası kurutulmuş melisadır.

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar