Yatış Pozisyonunuz Karakterinizi Belirliyor

Paylaş
 

Yatış Pozisyonunuz Karakterinizi Belirliyor. Herkesin alışkanlık haline getirdiği ve sevdiği uyku pozisyonları var. Sizinki hangisi diye düşündünüz mü? Ve her uyku pozisyonunun bir ismi olduğunu biliyor muydunuz? Her uyku pozisyonu bir karakter özelliğine ve sağlık durumuna işaret ediyor. Yani Yatış Pozisyonunuz Karakterinizi Belirliyor.

Bu iddiayı ortaya atan İngiltere’de Uyku Danışmanlığı Merkezi kurucusu Profesör Chris Idzikowski. Idzikowski’nin araştırmasına göre uyku pozisyonumuz bir şekilde karakterimizi yansıtıyor ve yine araştırmasına göre çoğu insan uyku pozisyonunu hiç değiştirmiyor. İnsanların yalnızca yüzde 5’i her akşam farklı bir pozisyonda uyuduğunu söylüyor. Idzikowski 1000 kişi üzerinde yaptığı araştırmaların sonucunda, uyku pozisyonuna göre bu karakter analizlerini çıkarmış. İşte uyku pozisyonunuza göre karakteriniz…

Yatış-Pozisyonunuz-Karakterinizi-Belirliyor

Fetüs pozisyonu
Tek tarafımızın üzerinde dizlerimiz karnımıza çekik, kollarımız katlı veya yastığa sarılmış olduğumuz uyku pozisyonu. Bu pozisyonda genelde ellerin biri yanağın altında oluyor.
Karakteri: Fetüs pozisyonunda uyuyan kişiler dışarıdan sert görünseler de içlerinde hassas insanlardır. Biriyle yeni tanıştıklarında utangaç olurlar ama zamanla rahatlarlar. Idzikowski’nin araştırmasına göre yüzde 41 oranıyla insanlar arasında en yaygın uyku pozisyonu bu. Kadınlar erkeklere göre iki kat fazla bu pozisyonda uyuma eğilimindeler.
Sağlık üzerine etkisi: Bu pozisyonda uyuyan biriyseniz bacaklarınızın arasına bir yastık koyarak yükü sırtınızdan alabilirsiniz. İsterseniz büyük boy yastıklar tercih edebilirsiniz. Bu uyku pozisyonu eğer omurga rahatsızlığınız ve ağrınız varsa faydalı olabilir.

Asker pozisyonu
Asker pozisyonunda sırt üstü yatarak, surat tavana dönük kollar yanda ve düz, bacaklar da düz şekilde uyunuyor. İnsanların yüzde 8’i bu pozisyonda uyuyor.
Karakteri: Bu pozisyonda uyuyan insanlar genelde sessiz ve içine kapanıktır. Çok fazla gürültüyü sevmezler. Ama kendileri ve etrafındakiler için yüksek standartları sağlarlar.
Sağlık üzerine etkisi: Bu pozisyonda uyuyanlar sırt üstü yattıkları için boyunları ve kafaları ağrıyabilir. Bu pozisyonda uyuyanlar sert veya yumuşak yastıklar arasında kararsız kalabilirler çünkü ikisinin de avantajları olabilir. Yumuşak yastıklar boyun için daha rahat olsa da, sert yastıklar ense için daha destekleyicidir. Idzikowski’nin araştırmasına göre bu pozisyonda uyuyanlar horlamaya meyillidirler.

Serbest düşüş pozisyonu
Bu pozisyonda, yüzükoyun yatarken kollar yastığa sarılmış şekilde yukarıda, bacaklar aşağıda düz ve kafa bir tarafa dönük şekilde uyunur. İnsanların yüzde 7’si bu pozisyonda uyuyor.
Karakteri: Bu pozisyonda uyuyan insanlar genellikle sosyal ve atılgandır ama iç dünyalarında gergin olabilirler. Eleştirilmeyi ya da sıradışı durumları sevmezler.
Sağlık üzerine etkisi: Sağlık için karın üstünde uyumak iyi değildir. Yüzükoyun uyumak omurganız için iyi değildir ve kuyruk sokumunuzun yamulmasına sebep olabilir. Başka türlü uyuyamıyorsanız karnınızın ve leğen kemiğinizin altına yastık koymayı deneyebilirsiniz. Veya başınızın altına hiç yastık koyamadan uyumayı deneyebilirsiniz. Bu pozisyonda uyuyanlar için de yastık seçimi zordur. Diğer yandan bu pozisyon MS hastalığı ve bel fıtığı olanlar için faydalıdır.

Denizyıldızı pozisyonu
Bu pozisyonda yatan insanlar sırtüstü kolları ve bacakları deniz yıldızı gibi yanlara açılmış şekilde uyur.
Karakteri: Bu pozisyonda uyuyan insanlar iyi arkadaş edinirler çünkü hem çok iyi bir dinleyicidir hem de gerekli durumlarda insanlara yardımcı olmaktan mutlu olurlar. Genelde ilgi odağı olmayı sevmezler. İnsanların yüzde 5’i bu pozisyonda uyuyor.
Sağlık üzerine etkisi: Bu pozisyon sırtınız için kötü olabilir. Eğer böyle uyumayı seviyorsanız dizlerinin altında yumuşak bir yastık alarak belinizin alt kısmındaki siyatik sinirinin baskısını azaltabilirsiniz. Belinizin altına rulo yapılmış ufak bir havlu koymayı da deneyebilirsiniz. Tıpkı asker pozisyonunda olduğu gibi, bu pozisyonda da uyuyanlar horlamaya meyillidir.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar