Uyku şeklinin sağlığa etkisi

Paylaş
 

Bu 7 uyku pozundan hangisi sağlığınızı nasıl etkiliyor?

Hiç şüphesiz herkesin kendine özgü bir “uyuma şekli” vardır ve bu öyle bir alışkanlık haline gelir ki kolay kolay değiştirilemez. “Neden bazılarımız bir yanına yatar, bazıları yastığına sarılarak uyur ya da yüz üstü yatmayı tercih eder?” sorusunun cevabı derin analizler gerektirebilir. Ancak bilinen bir gerçek varsa o da her uyuma şeklinin avantajları ve dezavantajları olduğudur. Örneğin sırt üstü yatmak omurganız için sağlıklıdır ama horlamaya da davetiye çıkarır! Günün en az 6 saatini uyuyarak geçirdiğimiz düşünülürse uyuma şeklimiz yüzünden bedenimize neler olduğunu da bilmeye hakkımız var.

Yukarıdaki fotoğrafa bakarak kendi uyuma şeklinizi bulabilir ve yazımızı okuyarak sağlığınızı olumlu ve olumsuz yönlerde nasıl etkilediğini öğrenebilirsiniz. İşte Uyku şeklinin sağlığa etkisi

uyku sekli

1. Midenizin Üstüne Yatmak

Bu pozisyon sindirime iyi gelebilir ancak sadece nefes tekniklerinde ustaysanız ve burundan nefes alma konusunda bir sıkıntınız yoksa önerilir. Yüzünüzün soluna ya da sağına yatmak hem o bölgede kırışıklık oluşumuna neden olur hem de boyuna büyük baskı uygulandığından ağrı ve tutulmalara yol açar. Bütün gün boynunuzu 90 derece çevrili halde tuttuğunuzu hayal edin! Ayrıca bu pozisyon omurganın lumbar tarafı desteklenmediğinden bel ağrısına da neden olur. Yine de eğer horlama probleminiz varsa ve henüz kronik bel ve boyun ağrılarınız yoksa bu pozu deneyebilirsiniz; tabii ince bir yastık seçerek.

2. Fetüs Pozisyonu

Bu pozisyon nüfusun %60’nın en sevdiği pozisyondur ancak kötü tarafı çenenin ve dizlerin kıvrılmasından dolayı omurgaya ve boyna zarar verebiliyor olmasıdır. Ve ne kadar çok kıvrılırsanız bedeninize o kadar az nefes çekebilirsiniz. Bununla birlikte horlama problemi olanlar ve hamileler için fetüs pozisyonunda uyumak oldukça rahatlatıcı olabilir. Bazı psikologlar fetüs pozisyonunda uyuyan insanların utangaç ve daha hassas olduklarını söylüyorlar.

3. Yan yatmak

Yan yatmak omurgayı doğru bir şekilde ve doğal duruşunda tutan, en iyi destekleyen uyku pozisyonudur. Bu şekilde bel ağrıları ve uyku apnesi (uyurken nefesin durması) de azalabilir. Bu pozun olumsuz yanı ise yüzün üzerine yatılan tarafında ve sıkışan göğüsten dolayı gerdan bölgesinde kırışıklıklara yol açıyor olmasıdır.

4. Yan yatarken ellerinizin üzerinde uyumak

Bir öncekinde olduğu gibi bu “uyku şekli” de omurga için sağlıklıdır ve aynı zamanda beden yer çekiminin gücünü deneyimler. Ancak bu tür bir yan yatış kolda ve omuzlarda ağrıya neden olabilir. Bu şekilde uyuyan insanlar muhtemelen hayata karşı şüpheci ve rasyonel yaklaşırlar.

4. Sağ veya sol taraf

Uyuduğunuz taraf sağlık ve organizma üzerinde büyük etkiye sahiptir. Eğer sağ tarafınızda uyuyorsanız mide ekşimesi yaşama şansınız büyüktür, sol tarafınıza dönerek uyuyorsanız karaciğer, akciğer ve mideye baskı uygularsınız. Bu da mide asidinizin artmasına neden olabilir. Bununla birlikte hamilelere en iyi fetüs sirkülasyonu için doktorlar tarafından sol taraflarında yatmaları önerilir.

5. Asker Pozisyonu

Kollar iki yanda, sırt üstü uyumak sağlıklı bir omurga ve boyun -çok fazla yastık kullanmamak kaydıyla- için önerilen en iyi uyku pozisyonudur. Bu pozun dezavantajı ise horlama ve uyku apnesidir.

6. Deniz Yıldızı Pozisyonu

Kollar birbirinden uzakta, -yastığın üstünde olması ya da olmaması fark etmez- omurga için en iyi uyku pozisyonudur. Üstelik cilt kırışıklıklarına ve hızlı yaşlanmaya da neden olmaz. Ancak deniz yıldızı pozu horlamayı tetikler ve mide asidini arttırabilir. Eğer elleriniz yastığın üstündeyse omuzlarınıza ağrıya neden olabilecek bir baskı uygulamış olursunuz.

7. Yastığa sarılmak

Hangi pozisyonda uyursanız uyuyun eğer yastığınıza sarılıyorsanız bilin ki dinlenmiş ve daha az ağrılı uyanacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar