Türk kahvenin yanında su verilmesinin sebebi

Paylaş
 

Osmanlı’dan buyana yapılan bir adettir kahvenin yanında su vermek. Sizce Türk kahvenin yanında su verilmesinin sebebi nedir? Hiç aklınıza geldi mi bu soru. Türk kahvenin yanında su verilmesinin sebebi sizler için araştırdık.

Türk-kahvenin-yanında-su-verilmesinin-sebebi

Türk kahvesinin yeri toplumumuzda bambaşkadır. Dost sohbetlerinin vazgeçilmezi, yalnızların arkadaşı, stresin düşmanı güzel mi güzel Türk kahvesi. Osmanlı’dan gelen bu güzel kültür bir çok yabancı uyruklu vatandaşlarında dikkatini ve sevgisini çeker. Peki Kahvenin yanında neden su verilir? Bu bir adet midir? Hepsi ve daha fazlası…

Türk kahvenin yanında su verilmesinin sebebi

Su Nedir?

Su; insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir. İnsan, besin almadan haftalarca yaşayabilmesine rağmen, susuz ancak birkaç gün yaşayabilir. Birey vücudundaki karbonhidrat ve yağın tümünü, proteinlerin yarısını, vücut suyunun ise %10’unu kaybettiğinde yaşamı tehlikeye girer. Vücudundaki sıvının %20’sini kaybettiğinde ise ölüm gerçekleşir.

Suyun Görevleri Nelerdir?

-Besinlerin sindirim, emilim ve hücrelere taşınmasını sağlar.

-Vücut ısısının denetimini sağlar.
-Eklemlerin kayganlığını sağlar.
-Besin öğelerinin hücrelerde metabolizmaları sonucu oluşan öğelerin atılmak üzere akciğer ve böbreklere taşınıp dışarı atılmalarını sağlar.
-Elektrolitlerin taşınmasını sağlar.
-Dışkının yumuşamasını sağlayarak kabızlığı önler.
-Gebelikte olan mide bulantılarını azaltır.

Ne Kadar Su İçmeliyiz?
Diyetle alınan enerjinin her 1 kalorisi için 1 gram su alınması gerekir. Bebeklerde alınması gerekli su miktarı 1,5 gramdır. Bu miktar yaz aylarında daha da artırılmalıdır.

Neden Türk Kahvesi Yanında Su Verilir?

Türk kahvesi yanında su verme geleneği Osmanlı’dan bu yana sürüp gelmektedir. Aslında bu durum sadece bir gelenek olmamakla birlikte sağlık açısından da olması gereken bir durumdur. Çünkü Türk kahvesinin diüretik etkisinden kaynaklı olarak sıvı kaybı olmakta, bu durumu da su içerek telafi edebiliriz. Aynı şekilde diğer kahve çeşitlerini de tüketirken su tüketmemiz sağlığımız için olumludur.

Suyun temizliğine gereken önemin verilmesi ise ülkemizde çok yaygın olan bağırsak enfeksiyonlarının önlenmesinde önemli rol oynar. Bu nedenle içme suyunuzun temiz olduğundan emin olunuz.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar