Sindirimi kolaylaştıran elma karışımı

Paylaş
 

Sindirim sisteminizi daha iyi çalıştıracak, metabolizmanızı hızlandıracak ve güne bomba gibi başlamanızı sağlayacak bu tarifi mutlaka denemelisiniz!

elma-metabolizme-formul-saglik-icecek-2

Hepimizin zaman zaman sindirim sisteminde sıkıntılar olur, fakat bunları doğal yollarla gidermek mümkün. Vücudumuz için çok faydalı olan elma sirkeyle hazırlanan bu formül, çok daha sağlıklı ve enerjik bir gün vadediyor.

Sabahları aç karnına içeceğiniz bu elmalı formül sindirim sisteminizi çalıştıracak, metabolizmanızı hızlandıracak ve sabahları size enerji verecek.

Sindirimi kolaylaştıran elma karışımı için Malzemeler

2 yemek kaşığı elma sirkesi
Bir çay kaşığının ucuyla tarçın, toz zencefil ve Hindistan cevizi
Yarım çay kaşığı bal
2 fincan su

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve afiyetle için!

Elmanın Kabukları Şifa Kaynağı

Bilim adamları daha fazla elma tüketmemiz gerektiğini vurguluyor. Çünkü elmanın kasların deforme olmasını engellediğini ortaya çıkardılar.

Iowa Üniversitesi’nden bilim adamları kas erimesini tedavi etmeye yardımcı olacak bir madde bulmak umuduyla genlerin aktivitelerini inceledi. Kas erimesine karşı gerekli olan bileşiğin ise elma kabuğunda olduğu kaydedildi. Ursolik asit ismi verilen bu madde kas erimesine karşı vücudun savunmasını artırıyor.

Uzmanlar laboratuar ortamında fareler üzerinde araştırma yaptılar. Bu bileşikle beslenen farelerdeki kas kütlesinin %15 arttığı görüldü. yağ oranı ise yarı yarıya azaldı. Bilim adamları ursolik asidin genlerin yeniden programlanmasında önemli bir rol oynadığını kaydetti. Ayrıca bu madde kas erimesini ve yerine yağların geçmesini de engelliyor.

Söz konusu araştırma Cell Metabolism(Hücre Metabolizması) isimli dergide yayınlandı.

Elma aynı zamanda kan şekerini de düşürüyor. Zararlı yağ asitlerini ve kolesterolü de azaltıyor. Doktorlar özellikle diyabetli kişilerin bol elma tüketmesi gerektiğini belirtiyor.

Elma Tüketimi Kanseri Önlüyor

Kabuğundaki ‘triterpenoids‘ adlı maddenin kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği ortaya çıktı.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Deneysel Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, ABD’de elma kabuğundaki ‘triterpenoids’ adlı maddenin, laboratuvar ortamında kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği veya öldürdüğünün tespit ‘ edildiğini söyledi.

Gökbel, elmanın sağlıklı yaşam için vazgeçilmez meyvelerden olduğunu, ülkemizin hemen hemen her yerinde bol miktarda yetişen elmanın düzenli olarak tüketilmesinin, sağlık açısından yarar sağlayacağını ifade etti.

Elmanın, sağlık açısından bugüne kadar bilinmeyen yararlarının öğrenilmesi ve özellikle çağın neredeyse en önemli sağlık sorunu haline gelen kanserle mücadelede kullanılabilirliğinin tespit edilmesi için gelişmiş ülkelerde çalışmalar sürmektedir.

Gökbel, ABD’nin saygın üniversitelerinden Cornell Üniversitesi araştırmacılarının, elma kabuğundaki‘triterpenoids‘ adlı maddenin, laboratuvar ortamında kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği veya öldürdüğünü tespit ettiğini vurguladı.

Özellikle karaciğer kanseri, kalın barsak kanseri ve göğüs kanserine karşı koruyucu etkiye sahip olan elmanın bu özelliğinin, elma kabuğundan izole edilen ”triterpenoids” adı verilen maddeden dolayı olabileceğinin bilimsel çalışmalarda ortaya konulduğunu anlatan Gökbel, ”Daha önce yapılan çalışmalarda elmanın, farelerde meme tümörüne karşı etkili olduğu ortaya çıkmıştı. Bu son çalışma, etkili bir kanser ilacı üretmeye yönelik bir adım sayılabilir” dedi.

Türkiye’de her yıl 150 bin kişi kanser hastalığına yakalanıyor ve kanserli hastaların tedavisinin sağlık harcamaları içinde büyük bir yer tuttuyor. Kanser vakalarının artmasındaki ana sebeplerden biri sağlıksız beslenme olduğunu ifade eden Prof. Dr. Gökbel, şunları kaydetti:

”Özellikle meyve ve sebze tüketme alışkanlığının yeterli olmamasının da kanser vakalarının artışında bir etken olduğu söylenebilir. Akdeniz tipi beslenme, pek çok bilim adamına göre en sağlıklı beslenme tarzlarından biridir. Kanserden korunmak için Akdeniz tipi beslenmenin ana ögesi olan sebze ve meyvenin bol miktarda tüketilmesi konusunda toplum teşvik edilmeli, bilinçlendirilmelidir.”
Gökbel, ayrıca okullarda meyve, salata ve süt gibi gıdaların öğrenciler tarafından bol miktarda tüketilmesini sağlayacak çalışmalar yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi.

Anahtar kelimeler: elma karışımı, Sindirimi kolaylaştıran elma karışımı, elma faydaları, elma neye iyi gelir, kanser, bağırsak kanseri, ödem sökücü kür

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar