Oturma kalkma testi

Paylaş
 

Bu Test Sağlık Durumunuz Ve Yaşam Süreniz Hakkında Size Ne Söylüyor?

“Eğer orta yaş ve üzerindeki bir insan sadece tek elinden destek alarak yere oturup yerden kalkabiliyorsa – ya da desteksiz – kas ve iskelet sağlığı %25 daha iyidir ve muhtemelen ömrü bunu yapamayanlara göre çok daha uzun olacaktır.”

dsf

Sizin de kolaylıkla yapabileceğiniz bu test, Rio de Janeiro’da Dr. Claudio Gil Araujo ve Clinimex – Exercise Medicine Clinic’deki meslektaşları tarafından yaratıldı. Önce atletlerin sonra da diğer insanların genel sağlığını ölçmek amacıyla kullanıldı ve zamanla popülerleşti.

Araujo özellikle yaşlı insanların genel hareket kabiliyetlerinde zorlandıklarını fark etti. “İnsanların manevra yaparken zorlanmaları esneklik, kas ve denge zayıflıkları olduğu anlamına gelmektedir.” diyen Dr. Araujo, bunun üzerine insanların fiziksel durumları hakkında fikir sahibi olmaları için bu testi hazırladı.

European Journal of Cardiology (Avrupa Kardioloji Yayını)de yayınlanan araştırmada, yaşları 51 ila 80 arasında değişen 2000 insan üzerinde bu test uygulandı. Araştırma sonucunda skoru 8’in altında olanların 8’in üstünde olanlara göre 6 yıl içinde ölme şanslarının daha yüksek olduğu saptandı. 2002 yılında yapılan klinik çalışmaya katılan denekler ölümlerine kadar veya 6.3 yıllık orta değer olan 31 Ekim 2011 tarihine kadar takip edildiler.

Dr Araújo’nun araştırma hakkındaki yorumu şöyle:

“Formda olmanın (aerobic fitness) hayatta kalmayla ilişkisi çok güçlüdür. Bu çalışma ayrıca gösteriyor ki; beden esnekliğinin, kas gücünün ve vücut ağırlığının kuvvete oranının yüksek seviyelerde devam etmesi sadece günlük aktiviteleri kolaylaştırmakla kalmayıp, ömrü de uzatmaktadır.

Diğer fonksiyonel testlerin yaklaşımlarıyla kıyaslandığında, oturma-kalkma testi özel bir ekipman gerektirmemekte ve çok kısa sürede (2 dakikadan kısa) kolaylıkla uygulanabilmektedir. Bu testi pratik ve kullanışlı olduğu için 10 yılı aşkın bir süredir kliniğimizde, pediatriden geriatriye geniş bir spektrumda uyguluyoruz.”

Bu testi siz kendinize nasıl uygulayabilirsiniz?

  1. Önce ayakkabı ya da terliklerinizi çıkarın. Üzerinize eşofman gibi rahat bir kıyafet giyin.
  2. Hiç bir yere yaslanmayın ya da dokunmayın. Üstte fotoğraftaki ya da aşağıda linki yer alan videodaki gibi yere oturun.
  3. Aynı şekilde ayağa kalkın. Her hareketi tamamlamak 5 puandır. Eğer ellerinizden destek almadan oturabiliyorsanız 5 puan aldınız demektir. Aynı şekilde ayağa kalkabiliyorsanız 5 puan daha kazandınız. Ellerinizi kullandığınız her sefer için 1 puan düşüyorsunuz.

Skorunuz 8’in üstünde ise fevkalade! Altında ise yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir.

Oturma kalkma testi videosu

 

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar