Öksürüğe Çare Öksürük Kesici Tedavi

Paylaş
 

Öksürüğe Çare  Öksürük Kesici Tedavi

● Öksürük neden olur? Uzmanlara göre yalnızca öksürük hastalıktan değil ev içi ortamından da kaynaklanabiliyor. Alacağınız bir takım basit önlemler ile öksürüğü önlemek mümkün. Bu önlemleri sizin için şu şekilde sıraladık;

Bol bol sıvı tüketimi:

Solunum yollarında ve akciğerlerimizde bulunan salgılar ne kadar yapışkansa vücuttan atılmaları o kadar zor olacaktır. Bol miktarda sıvı tüketildiğinde bu salgıların yapışkanlığı azalacak ve kolaylıkla vücuttan atılacaktır.

Nemli hava solumak:

Evdeki havanın nemli hale getirilmesi mukus salgılarını yumuşatmaktadır. Ayrıca duş esnasında nemli hava soluyarak salgıları yumuşatabilirsiniz. Böylece öksürüğünüz geçecektir.

Öksürmemek :

Özellikle kuru öksürük solunum yollarımızı tahriş etmektedir. Elimizden geldiğince hafif ve az öksürmeye çalışmalıyız. Yudum yudum sıvı tüketimi de kuru öksürüğü azaltır.

Öksürük kesici ilaçların kullanımı:

Öksürük kesen ilaçlar, genellikle balgamın kolaylıkla atılması veya kuru öksürük tedavisine yöneliktir. Balgamlı veya kuru öksürük durumunuz varsa ilaç kullanımı yapabilirsiniz. Ancak öncelikle doğal yöntemlerle öksürüğünüz geçirmeye çalışın.

Eğer evden uzaklaştığınızda öksürüğünüz azalıyor ve eve döndüğünüzde tekrar şiddetleniyor ise, öksürüğünüz evinizin havasından kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir durumda öksürüğü azaltmak için evinizde bir takım değişiklikler yapmak gerekecektir.

Evdeki yakıtlardan kaynaklanan gazlar;

Odun, kömür doğalgaz ve tüpgazı gibi evimizde kullandığımız yakıtların sonucunda havayı kirleten gazlar ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durumda yeteri kadar havalandırma yapmalısınız.  Aksi taktirde öksürüğü tetiklemektedir.

Sigaradan Kaynaklı Öksürük;

Sigara ve benzeri tütün mamullerinin dumanları akciğerlerimize zarar vererek öksürüğe yol açmaktadır.

Kimyasal Ürünlerin Kullanımı;

Çamaşır suyunda bulunan klor veya temizlik malzemelerindeki amonyak gibi uçucu etkisi olan maddeler havaya karışarak zehirli gaza dönüşebilir.

Toz ve nemin birlikte bulunması;

Toz akarları (mite) tek başına kir ifade etmese de nem ile birlikte önemli alerjik etkileşime sebep olabilir. Evdeki toz akarlarını temizlemek için odanızı sık sık havalandırmalısınız.

 

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar