Nikel alerjisi nedir nikel alerjisi nasıl geçer

Gün içinde vücudunuzda kaşıntı, deride döküntü, su toplaması gibi sorunlarınız var ise...
Paylaş
 

Nikel alerjisi nedir nikel alerjisi nasıl geçer : Doktor hastasının sırtına pil koydu ve 5 dakika sonra sırtı kırıştı ve su topladı. Hastanın nikel alerjisi vardı ve doktor bunu yaparak kolayca anladı. Peki nedir bu nikel alerjisi?  İnsanlarda nikel alerjisi olur mu?

Aslında modern çağın bizde oluşturduğu yeni hastalıklardan biridir bu nikel alerjisi. Bir gün saat taktığınız kolunuzda aniden bir kızarıklık, kaşıntı ve döküntü oluşabilir, bu durumda alerji sebeplerinin içinde nikel alerjisi de olduğunu unutmamalısınız.

Dünyada 13 milyon insanın nikel alerjisi var. Norveç halkının yaklaşık % 10 nunun nikele karşı alerjisi olduğu tahmin edilmektedir.

Nikel alerjisi nedenleri nelerdir?

Nikel hassasiyetinin bazı kişilerde olması, bazılarında olmamasının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat bazı meslek dallarında çalışanlarda nikel duyarlılığı daha fazla görülmektedir. Özellikle hemşireler, parayla, metalle temas eden işlerde çalışanlar, kuaförler, ikram hizmetleri sektöründe çalışanlar daha fazla risk altındadır.

Nikel alerjisi belirtileri nelerdir?

Nikele bağlı temasla ortaya çıkan egzama, nikelle temas eden ciltteki tahriş ve terlemeyle ortaya çıkan kızarıklık, kaşıntı gibi cilt döküntüsü çoğu insanın dikkatini çeker. Özellikle kot zımbası, saat kayışı, fermuar gibi alanlardaki temaslar bu etkileri yapabilir. Takı bölgelerinde ortaya çıkan takı egzaması denilen cilt döküntüsü de nikel alerjisini gösterir. Zamanla döküntülerde su dolu kabarcıklar, nemli bir görüntü ortaya çıkar.

Bu ihmal edilirse kepekli, kuru bir görünüme sahip olur. En fazla bileklerde, karında, kulaklarda etkili olabilir. Normalde nikelle temas eden alanla sınırlı bir etkileme olur. Fakat nikelin değmediği yerlerde etkilenebilir. Nikel alerjisi yayılım gösterdiğinde, nikelin değdiği alanlarda daha şiddetli etkiler görülür.

Alerjisi olanlarda nikele temas etmek bile yeterlidir. Nikele değen parmakları başka bölgelere dokundurmak bile alerjik etkilerin görülmesine neden oluyor. Bu durumda nikelle temas engellenirse, döküntüler kısa sürede iyileşir. Bu konuda destek alarak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Kullanılacak ilaçlar lezyonların kısa sürede iyileşmesini sağlar. Nikel evde kullanılan metal eşyalarda özellikle çatal kaşık takımlarında, aksesuarlarda, madeni paralarda, çıt çıt, zımba, kapı ve pencere kolları gibi her zaman kullanılan eşyalarda bulunabilir. Vücutta oldukça geniş alanlar nikel alerjisinden etkilenebilir. Yüz, göğüs, dudaklar, boyun, göz kapakları, eller ve ayaklar her zaman risk altındadır. Bir kişide nikel duyarlılığı olduğunda, bu yaşam boyu devam eder. Günlük yaşamda nikelden korunmak çok zor olur. Çünkü her türlü metal eşyanın içerisinde nikel bulunabilir.

Nikel alerjisi tedavisi nasıl olur?

Nikel alerjisini tedavi edecek bir ilaç yoktur. Cilt döküntülerine engel olmak için, uzun süre nikelle temas edilmemelidir. Çevredeki nikel içeren ürünler belirlenerek, temasın önlenmesi faydalı olacaktır. Tüm metal eşyalarda nikel olabileceğini dikkate almalısınız.

Kullanmak zorunda olduğunuz nikel eşyalara vernik, maskeleme bandı gibi uygulamalarda yararlı olur. Eldiven kullanımı da tercih edilebilir. Bazı çalışmalarda nikelsiz beslenmenin yararlı etkilere neden olduğu da belirlenmiştir.

Özellikle içinde nikel bulunan soğan, sarımsak, çikolata, kayısı, mercimek, kabuklu deniz ürünleri, kakao gibi besinlerin tüketilmemesi iyileşme sürecini olumlu etkiler. Sabahları çeşme suyu içilmemesi de tavsiye edilir. Borularda gece bekleyen suyun içinde nikel oranı yüksek olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar