El ve ayak parmaklarındaki morarmalara dikkat

Paylaş
 

El ve ayak parmaklarındaki morarmalara dikkat! Önemsenmeme durumunda parmaklarınızı kaybedebilirsiniz. Uzmanlar El ve ayak parmaklarındaki morarmalara dikkat edilmesi hususunda uyarıda bulundu. Özellikle morarmalar uzun süre geçmediği taktirde vakit kaybetmeden uzman bir doktora gitmek gerektiğini belirttiler…

Genellikle bu şikayetleri pek umursamayız ve parmağımızı kaybettiğimizde ise olayın ne kadar büyük olduğuna inanamayız. Vücutta yavaş yavaş ilerleyen bu sinsi ve tehlikeli hastalık, Buerger hastalığıdır. Kimse bende olmaz demesin!

Çünkü sıklıkla sigara içenlerde ve erkeklerde görülmesine rağmen hala nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte ailesel geçiş de mevcuttur. Önemsemediğimiz ve bizi yıllarca üzerinde taşıyan ayaklarımız olmasa en azından biri olmasa ne yapardık?

Hastalık genellikle sigara içen 20-50 yaşları arasındaki erkeklerde görülmektedir. Belirtileri tamamen damar daralması va da tıkanması sonucu gelişen kan dolaşımı yetersizliklerinden kaynaklanmaktadır. Ayaklarda baldırda yürümekle ağrı, kıllarda hafif dökülme,ve hepsinden önemlisi ayak parmaklarımızda üşüme,kramp,morarma başlıca şikayetlerdir.

Tırnağımızı keserken oluşan küçük bir yara veya dar ayakkabının sıkması sonucu parmakta oluşan morarma iyileşmekte gecikiyorsa gecikmeden uzmana görünmek gerekir. Malesef bu yaraları iyileştirmek için bir çok merhemler kullanırız ve bunun sonucunda da iltihaplanma da olaya eşlik eder.Gerçek uzmanını bulamayanlar da parmağın kesilmesini kabullenmek zorunda kalırlar.

Hasta bir uzvunu kaybetmesine rağmen sigarada içmeye devam eder.Oysa ki sigaranın kesilmesi hastalığın ilerlemesini azaltabilir. Oluşan yarayı iyileştirmek,küçük çaplı atardamarların genişlemesini sağlamak için karından yapılan basit ameliyatlar ve düz kas gevşetici ilaçlar gibi çok basit tedavilerle parmak ve ayak kurtarılabilir.
Yeter ki parmak yada ayakta ülser ve gangren gelişmeden tedaviye gelinsin.Hastalığa %30 oranında el parmaklarıda katılabilir.Ellerde oluşanlarda tedavi daha başarılıdır.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar