Mide bulantısı kusma nasıl geçer

Mide bulantısı kusma nasıl geçer
Paylaş
 

Mide bulantısı kusma nasıl geçer

Mide bulantısı kusma nasıl geçer:  Havaların sıcak gitmesi salgın hastalıkları da beraberinde getirdi. Bulantı ve kusma iki farklı durum olsa da genellikle beraber gerçekleşir.  Çocuklarda kusmanın en sık nedenleri viral enfeksiyonlar ve gıda zehirlenmesi olurken yetişkinlerde bu durum genellikle bir bakteriyel veya viralenfeksiyon veya bir tür gıda zehirlenmesidir.

Bazı yaşam tarzı değişiklikleri bulantı ve kusma yaşama olasılığınızı arttırabilir. Çok miktarda alkol almak bağırsağınızı döşeyen tabakaya zarar verebilir veya mide asidi ile reaksiyona girebilir. Bunların her ikisi de bulantı ve kusmaya neden olacaktır. Bazı durumlarda aşırı alkol tüketimi sindirim kanalında kanamaya da neden olabilir.

Aşağıda bulantı ve kusma için size iyi gelecek maddeleri sıraladık…

Sıcak yiyeceklerin kokusu bulantı hissini arttırabileceği için soğuk veya oda sıcaklığındaki gıdaları tercih ediniz. Az ve sık besleniniz (5-6 öğün). Yiyecekleri hızlı yemeyiniz, iyice çiğneyiniz.

Yemek yerken sakin bir ortamda olmayı tercih ediniz. Sıvıları alırken yavaş yudumlayarak içiniz. Bulantı hissini arttırabileceğinden tatlı, yağlı, çok baharatlı ve ağır kokulu yiyeceklerden kaçınınız.

Sabah bulantınız oluyorsa yataktan kalkmadan tuzlu kraker veya tost yiyebilirsiniz. Eğer bulantınız rahatsız edici boyutta ise ve yiyeceklerle bastırılamayacak seviyede ise doktorunuzun önerdiği bulantı ilacını kullanınız.

Yemeklerden sonra dinleniniz veya yavaş aktiviteler yapınız. Ağzınızda yara yoksa limon, turşu, limonata gibi ekşi yiyecekleri deneyiniz. Ağzınızı limonlu su ile çalkalayabilirsiniz. Kötü kokulardan uzak durmaya çalışınız (sigara, parfüm vs.).

Yoğun bulantınız olduğunda sevdiğiniz yiyeceklerden tüketmeye çalışmayınız, daha sonra sevdiğiniz yiyeceğe karşı tiksintinin önlenmesi için önemlidir.

Hoşlandığınız müzik, televizyon programları, elektronik oyunlar ve kitap okuma gibi uğraşlara yoğunlaşarak bulantı hissinizi azaltabilirsiniz. Müzikle birlikte derin nefes alıp vererek kaslarınızı gevşek bırakıp rahatlatmayı, aşırı bulantı hissettiğiniz dönemlerde ise uyumayı deneyiniz.

Rahat giyecekler giyiniz. Evde gelişebilecek bulantınızı önlemek için kendinizi yorgun hissetmiyorsanız yürüyüş ve egzersiz yapabilirsiniz. Ağız bakımınızı düzenli olarak uygulayınız. (başka şekilde belirtilmedi ise günde 3 kez dişleri fırçalayınız). Kusma olursa ağız bakımınızı tekrarlayınız.

NOT:Tüm bunlara rağmen evde şikayetiniz 24 saat içinde geçmez ise hekime başvurunuz.

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar