Balıktan sonra helva yenir mi

Paylaş
 

Balıktan sonra helva yenir mi diye soruyoruz Canan Hocaya ve cevabı çok net!

BALIKTAN SONRA İYİ GİDER HELVA

 

Balıktan sonra helva var haftalık örnek menünüzde. O da tatlı değil mi?

O tahinden yapılıyor. Balıktan sonra yarım avuç içi kadar yenebilir. Ama oturup tek başına tahin helvası yemesinler. Balıktan sonra yenecek. Büyüklerimiz öyle yapmıştır. Şimdi moda olmuş, eritilmiş helva ikram ediliyor, işte bu tehlikeli. Eritmeden yenecek.

Bulguru rahatça yiyebilir miyiz?

Bulgur pilavını başka bir şey yoksa bir öğün olarak doyana kadar yiyebilirsiniz. Tabii aşırı miktarda yenmeyecek. Ben etin yanında 3-4 kaşık saf tereyağına pişmiş patlıcanlı biberli soğanlı bulgur yerim. Her gün yiyebilirler. Glisemik indeksi düşüktür ve doğal bitki proteini ve karbonhidrat içerir. Karbonhidrat vermiyor diyenler için bunu özellikle vurgulamak istiyorum.

Pişirme usulleri önemli mi?

Evet. Kırmızı et yiyin diyoruz ama kırmızı eti kızartıp yakarsak tehlikeli. Tencere yemeğini saf tereyağı ile düşük ısıda pişirirsek en sağlıklı ve lezzetli yemekle rortaya çıkar. Veya zeytinyağlı yemekler düşük ısıda pişirilip buzdolabına koyulursa en sağlıklı yiyecek. İmam bayıldı yapacaksınız, patlıcanları kızartmadan fırında pişirin daha lezzetli. Önümüz Yaz. Patlıcan, biber, domates, bol zeytinyağı ve sarmısakla bir tepsiye koyup fırına verin yoğurtla hepsinden lezzetli olur.

Evde yapılan bütün çorbalar yenilebilir diyorsunuz. Fakat bazı çorbalara un katılıyor?

Çok az miktarda un katılabilir ama un yerine tam buğday ya da bulgur katılınca daha lezzetli oluyor çorbalar. Ancak hızlı zayıflama diye bir şey yok. Bu sağlıklı bir yaşam biçimi. Neden bunları önerdiğimi anlamak için Karatay Diyeti ve Karatay Diyeti’yle Yaşam Boyu Sağlık kitaplarını okumak lazım. Yağları tavaya koyup eritir gibi bir zayıflama söz konusu olamaz. Yavaş yavaş zayıflamak daha iyidir çünkü yaşam biçimi yavaş yavaş oturur.

Mucize sonuçlar beklemeyelim yani

Ben sağlıklı bir yaşam biçimi edinmeyi öneriyorum. Bu da birden bire düğmeye basar gibi olmaz. Ben işlenmemiş gıdalarla sağlıklı olarak beslenilecek diyorum. Benim diyetimi Dukan’la karşılaştırıyorlar. Dukan yağ ve karbonhidrat vermiyor. İnsan vücudu yağla oluşmuş. Hücrelerin iyi çalışması, hormon üretebilmesi, nefes alabilmesi, bakterilerle mücadele edebilmesi için yağlara ihtiyaç var. Bağışıklık sisteminin kuvvetlemesi doğal yağ, karbonhidrat ve proteinlerin yeterli biçimde tüketilmesi ile oluşmaktadır, hatırlatırım.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar