Mehmet Öz’den uzun yaşam tavsiyeleri

Paylaş
 

Mehmet Öz’den uzun yaşam tavsiyeleri:

Mehmet Öz, Türk-Amerikan hekim ve sunucu. Columbia Üniversitesi’nde başkan yardımcısı ve cerrahi profesörü. Halen New York Presbyterian Hastanesi’nde Kalp ve Damar Enstitüsü ve Tamamlayıcı İlaç Programını yönetiyor.

Dünyanın en ünlü kalp cerrahlarından iftiharımız Doktor Mehmet Öz, sağlıklı ve uzun yaşamın sırlarını anlattı…
Sigara içeni ameliyat etmem: Sigarayı bırakmayan hastayı kesinlikle tedavi etmem. Sigaranın belki de en büyük düşmanlarından biriyim. Çünkü insanı öldüren birşey.

1 Gülmekten korkmayın

Gülmenin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Stresi azaltır, kan basıncını düşürür ve bağışıklık sisteminize iyi gelir. O yüzden hayata biraz daha esprili ve güler yüzlü bakmanızda her zaman fayda var. İster arkadaşlarınızla birlikteyken, isterse televizyon karşısında olun, mutlaka hayatınıza mizah katmaya çalışın. Faydasını göreceksiniz.

2 Kahvaltıyı atlamayın

Sabahları kahvaltı etmeniz, enerjiye en fazla ihtiyaç duyduğunuz öğleden sonrasında şeker almanızı engeller. Benim tercihim içine üzüm, ceviz ve keten yağı eklenmiş yulaf ezmesinden yana. Ayrıca günün erken saatlerinde yemek yemeniz metabolizmanızın gün boyunca daha hızlı çalışmasını sağlar. Yani oturduğunuz yerden kilo verirsiniz.

3 Yastığa gömülün

Gece programlarını izlemek eğlenceli olabilir, ancak sizi uykusuz bırakıp metabolizmanızı alt üst etmeye değer mi, tartışılır. Günlük yedi saatlik bir uyku size sadece daha uzun bir yaşam vaat etmez, aynı zamanda stres oranınızı azaltır ve hafızanızı kuvvetlendirir. Kendinize bir yatma saati belirleyin ve bu saate sadık kalın. Mesela benim uyuma saatim 22:30. Benim de gece izlemek istediğim programlar var ama kaydedip bir gün sonra seyretmeyi tercih ediyorum. Siz de bu alternatifi bir düşünün.

4 Renkli besinleri tercih edin

Parlak ve canlı renklere sahip sebze ve meyvelerin tek avantajı tabağın üzerinde estetik olarak güzel görünmeleri değildir. Bu besinlerin içinde bulunan flavonoid ve karoten maddesi vücudunuzda hücrelere zarar veren serbest radikalleri etkisiz hale getirir,   inflamasyonların (kalp krizine sebep olan nedenlerden biri) daha çabuk geçmesini sağlar. Tavsiyem her gün bu sebze ve meyvelerden 9 avuç tüketmeniz. Bu ölçü, tartılarla uğraşmadan yaklaşık olarak doğru miktara ulaşmanızı sağlayacaktır.  Ayrıca taze alınmış sebze ve meyvelerin eczanelerde satılan birçok ilaçtan daha faydalı olduğunu unutmayın.

Diğer uzun yaşam sırlarını izlemek için tıklayın:

5 Fırçalamak yeterli değil

Eğer ileriki yaşlarınızda sadece çorba ve yoğurtla beslenmek istemiyorsanız, kendinize bir diş ipi edinmenizde fayda var. Çünkü hangi fırçayı kullanırsanız kullanın, bir diş fırçası ile asla ulaşamayacağınız yerler vardır. Burada da devreye diş ipi girer. Diş ipi kullanmadığınız takdirde dişlerinizin arasında biriken bakteriler, sadece hijyenik açıdan problem yaratmakla kalmaz, aynı zamanda kalp krizi riskini de artırır.

6 Derin bir nefes alın

Bunu her yerde her zaman yapabilirsiniz. Ciğerlerinizi tamamen doldurana kadar burnunuzdan derin bir nefes alın. Bunu yapınca ciğerlerinizdeki nitrik oksit miktarı artar, bu da kan damarlarınızın açılmasını sağlar. Ayrıca aldığınız oksijen sizi daha mutlu ve zinde hissettirir. Size bir sır vereyim; bu önemli ameliyatlardan ve televizyon programlarından önce benim de uyguladığım bir yöntem.

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar