Limon otu çayı faydaları saymakla bitmiyor

Paylaş
 

Herkes limon otu bitkisini arıyor, kolesterol, tip diyabet 2 ve çok fazla hastalık, ve şimdiye kadar bunu bilmiyordum. Diüretik durumundan dolayı kilo vermeye, uykuya dalmaya ve kolesterolü kontrol altına almaya yardımcı olan limon otu çayının faydalarına detaylı olarak bakalım. Limon otu esansiyel yağı özellikle solunma yoluyla, kas ağrısını tedavi etmek için kullanılır. Bitki ayrıca yiyecek ve içeceklerde bir lezzet artırıcı olarak kullanılır. Bu bitkinin başka birçok kullanım şekli vardır

Sağlık Faydaları Nelerdir?

Çay kilo kaybına yardımcı olur ve kan şekerini düşürme kabiliyeti sayesinde, diyabet için iyi bir tamamlayıcı tedavi olabilir. Çalışmalar, çayın hipertansiyon ve kanserle de savaşabileceğini göstermiştir. Ayrıca cilt ve saç sağlığını da artırır.

Kilo Vermenize Yardım Eder

Limon otu çayı, kalori bakımından çok düşüktür. Bu, kilo vermek için uyguladığınız diyete iyi bir takviye sağlayacak demektir. Çay ayrıca aşırı yemek yemeyi önleyerek sizi tok tutar. Gün boyunca yudumlayarak, aynı zamanda yemek isteğinizi bastırabilirsiniz.

Çay, enerji tüketimini ve yağ oksidasyonunu artıran ve böylece kilo kaybına katkıda bulunan polifenoller içerir. Detoks için de kullanılabilir ve metabolizmanızı hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur. Limon otu çayı doğal bir idrar söktürücü olduğundan, yeterince su içtiğinizde, idrarla yağ atılmasına yardımcı olabilir.

Diyabet Tedavisinde Yardımcı Olabilir

Bazı çalışmalar, limon otu çayının kan şekeri seviyesini düşürebildiğini ve bu durumun şeker hastaları için faydalı olabileceğini göstermektedir. Ancak zaten diyabet ilacı kullanıyorsanız, doktorunuza danışın. Çalışmalar ayrıca limon otu çayı içilmesinin, açlık kan şekeri düzeylerini artırabildiğini göstermiştir. Ayrıca, detoks edici özelleri barındırdığı için pankreası temizleyebilir ve işlevselliğini artırabilir.

Kan Basıncını Düzenler

Çalışmalar, hipertansiyon için geleneksel bir çare olarak limon otu kullanılmasını faydalı bulmuştur. 2012 yılında yapılan bir çalışmada, limon otu çayı tüketmenin, kan basıncı seviyelerinde ılımlı bir düşüşe neden olabileceği, yeşil çay alımına kıyasla daha iyi sonuçlar verebileceği bulunmuştur. Ancak kalp problemi olan bireylerin, aynı sebepten dolayı, dikkatli bir şekilde kullanmasını öneriyoruz.

Kanserle Savaşmanıza Yardım Eder

Laboratuvar çalışmaları, limon otu özütünün kanseri, özellikle de karaciğer kanserinin erken evrelerini önleyebileceğini göstermiştir. Limon otu içinde bulunan sitral adı verilen bir bileşiğin, göğüs kanseri anında, zararlı hücrelerin ölümüne neden olduğu bulunmuştur.

Çalışmalar ayrıca limon otu özütünün, kanser tedavisine toksik olmayan bir alternatif olabileceğini de göstermiştir. Bazı kaynaklar, limon otunun prostat kanserini tedavi etmeye de yardımcı olduğunu söylüyor ancak somut araştırmalar eksiktir.

Sindirim Sağlığını Geliştirir

Limon otu çayı, mide krampları, mide rahatsızlıkları ve diğer sindirim sorunları için alternatif bir çare olarak harika bir şekilde çalışır. Çalışmalar, limon otunun gastrik ülser tedavisinde etkili olabileceğini göstermiştir. Limon otu esansiyel yağı ayrıca mide astarının aspirinden korunmasına da yardımcı olabilir çünkü düzenli olarak aspirin kullanılması, mide ülserine neden olabilir. Yağ sindirimini iyileştirmek için de kullanılır.

Böbrek İşlevini Geliştirir

Etkili bir detoks maddesi olarak çalışır ve böbrekleri temizleyebilir. Detoks, böbrek işlevlerinin gelişmesine yardım eder.

Rahat Bir Uyku Uyumanızı Sağlar

Derin uykuya yardımcı olabilecek sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Ayrıca uykusuzluğu azaltır ve sinir durumunu hafifletmeye yardımcı olabilir, özellikle içerisindeki esansiyel yağ bu etkilere neden olmaktadır.

Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

4 bardak su

2 adet kıyılmış limon otu sapı

İsteğe göre şeker

Bir demlikte 4 bardak su kaynatın. Limon otu saplarını ekleyin ve 5 dakika daha kaynatın.

Sıcaklığınız azaltın ve 5 dakika da demleyin. Ocaktan aldıktan sonra süzün. Şeker ekleyebilirsiniz. Sıcak veya soğuk tüketebilirsiniz.

Yan Etkileri Nelerdir?

  • Akciğer sorunları: Bazı kişiler limon otunu teneffüs ettikten sonra akciğer problemleri yaşadığını bildirmiştir. Bu yüzden tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı öneririz.
  • Hamilelik ve Emzirme Sırasında Sorunlar: Limon otu adet akışını uyarabilir ve düşükle sonuçlanabilir. Hamilelik sırasında kullanmayın. Emzirme döneminde tüketimi konusunda yeterli bilgiye sahip değiliz, bu nedenle, güvende olmak için kullanımından kaçının.
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar