Küf mantarları hasta yapıyor

Paylaş
 

Mantarlar insan hayatı için olmazsa olmazlar. Onlar olmasaydı hayatta bir çok besinden yoksun kalırdık fakat evdeki Küf mantarları hasta yapıyor ve sağlığımızı olumsuz etkiliyor.

EVLERİMİZİN içinde küflenmeye yol çan mantarlar aynı zamanda sağlığımızı da ciddi olarak etkiliyor. “Hapşırık, öksürük, kaşınma, göz sulanması belirtileri, evde küf yapan mantarların sağlığımızı tehdit eden bir boyuta ulaştığının göstergesidir. Bu süreç ciddi alerji hastalıklarından, astıma kadar gidebilir”.

Küf Nedir ve Neden Ortaya Çıkar?

Küf bir çeşit mantardır; hayvansal veya bitkisel olarak ikiye ayrılır. Eğer aşağıdaki ortamları bulurlarsa, hücresel koloniler olarak genişlerler:

  • Yeterli oksijen.
  • Yüksek nem.
  • Yüksek ısı.

Tabii ki bütün sene doğal gazımızı kapalı tutamayız. Yapabileceğimiz tek şey nemi kontrol altına almak ve evimizi periyodik olarak temizlemek. Aynı zamanda, küfün bir çok çeşidi olduğunu unutmayın, hatta bazıları -mesela Aspergillus– zehirli ve çok tehlikelidir. Solunum problemleri yaşayan insanlar küfe maruz kaldığında çok ciddi reaksiyonlar verebilirler. Küften Kurtulmak İçin Ev Yapımı Çözümler haberi için tıklayın

Günlük hayatınızda dilinizin paslanmasının sebebinin küf mantarları olduğunu biliyor muydunuz?

Ya da ayaklarınızda oluşan mantarların ıslak çorap giymekten, gün boyu ayakkabı içinde terleyen ayaklarınızın hava alamadığı için küflendiğini ve mantara dönüştüğünü bilseydiniz ayaklarınıza daha iyi bakmaz mıydınız?

Ağız içinde oluşan pamukçukların candida bakterisinden oluştuğunu ve sebebinin küflü besinlerle beslenmeniz olduğunu bilseniz daha dikkatli alışveriş yapmaz mıydınız? Candida hastalığının tedavisi için tıklayın

Özellikle rutubetin sebebiyet verdiği küflenme, evlerin iyi yalıtımı, havalandırılması ve sıhhi tesisatın sağlamlaştırılması sayesinde önlenebilir.

Şartlar ne olursa olsun yaşadığımız evleri her gün havalandırmayı ve temizlik yapmayı ihmal etmeyin, Önemsemediğiniz işler başınıza çok büyük sağlık sorunları açabilir.

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar