Karnabaharın şaşırtan faydaları

Paylaş
 

Kış aylarının sevilen sebzesi karnabahar iştahları kabartıyor. Gerçi pişirilme esnasında kokusu biraz kötü olabilir. Ama Karnabaharın şaşırtan faydaları bu kokuyu bastıracak. Kış yemeklerinden olan karnabaharı tüketmek çok faydalı.

Karnabaharın-şaşırtan-faydaları

İşte Karnabaharın şaşırtan faydaları
Diyabete karşı etkili
Günümüzde diyabet hastalarının sayısı hızla artıyor. Diyabet hastalığına karşı etkili olduğu bilinen karnahabar, tedavi sürecinde de öne çıkan bir sebze olarak yer alıyor. Özellikle yüksek lif içeriği kan şekerini dengelemeye yardımcı oluyor.

Kansere karşı koruyor
Vitamin ve mineral deposu olan bu kış sebzesi indol-3 karbonal ve sulfaran ile içerdiği birçok antioksidanla vücutta oksidatif stresi azaltarak birçok kanser türüne karşı koruyucu özellik gösteriyor.

Gebelikte bebeğin gelişimine katkı sağlıyor
Hamilelik döneminde sofralarda özellikle yer verilmesi gereken karnabahar folik asit açısından da zengin. Anne karnında bebeğin sağlıklı büyümesine ve gelişmesine katkı sağlıyor.

Kalp dostu
Bu mucizevi bitki içerdiği potasyumla kan basıncını dengeliyor,antioksidanlar ve antiinflamatuar etki gösteren etken maddelerle kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

Detoks etkisi
Karaciğer, böbrekler ve bağırsaklar olmak üzere 3 yoldan organizmanın toksinlerden arınmasını sağlayarak detoks etkisi gösteriyor. İçerdiği treonin ve quercitrin maddeleri ülsere karşı koruyucu etki gösteriyor. Tüketim sonrası sindirim ve gaz şikayeti olanlar kimyon ekleyerek tüketirlerse bu etkisini azaltabilirler.

Diyet dostu
Karnabahar düşük kalorili ve bol lifli bir besin olmasından dolayı diyet esnasında en çok tüketilmesi gereken sebzeler arasında yer alıyor. Uzun süre tokluk hissi verdiği gibi daha hızlı kilo verilmesine yardımcı oluyor. 100 gramı ortalama 30 kalori gibi düşük kalori içerirken diyet sırasında organizmanın ihtiyacı olan C vitamini, potasyum gibi vitamin ve mineralleri yüksek miktarda içeriyor.

Kabızlıkla savaşıyor
Yüksek lifli yapısı kronik kabızlıkla savaşmada adeta ilaç etkisi gösteriyor. Bu etkisinden yararlanmak için mutlaka haftada iki üç kez sofralarda yer bulmalı. Lifli yapısı sayesinde bağırsak hareketlerini düzenleyerek kronik kabızlığın zemin hazırladığı kalın bağırsak kanseri riskini de düşürüyor.

Kemikleri güçlendiriyor
Kalsiyum deposu olan karnabahar, K vitamini açısından son derece zengin. Kemik sağlığı ve gelişimi için büyük katkı sağlıyor.

Etiketler: Karnabaharın şaşırtan faydaları, sağlık, genel sağlık, diyabet, kabızlık

(kaynak: www.kadinkahvesi.com)

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar