Kar yemek zararlı mı? İşte cevabı..

Paylaş
 

Kar yemek zararlı mı? İşte cevabı..

Türkiye’nin büyük bir kesimi kar altında bulunuyor.Türk toplumunda kar yeme alışkanlığı olduğunu belirten uzmanlar, kar yemenin başta zehirlenme ve soğuk algınlığı olmak üzere bir çok hastalığa davetiye çıkardığını belirtiyor. Uzmanlar özellikle uyarıyor: Kar oynamak için çocukların sokağa çıktıklarında oyun olsun diye yapıyorlar fakat bünyeleri dirençsiz ve mikroplara hazırlıksız evlatlarımız kar yiyerek hastalıklara davetiye çıkartıyor. Boğaz enfeksiyonu hatta ilerledikçe nefes alamama ve boğulmalar yaşıyorlar.

Enfeksiyon ile boğaz şişmesi ve boğmaca vakaları yaşanabilir. Özellikle akşam eve gelip uyurken…

Sakarya Altınova Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Elaldı, kar yemenin insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Kar yemenin başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere, zehirlenme, mide ve bağırsak enfeksiyonları gibi bir çok hastalığa davetiye çıkardığını vurgulayan Ealadı, “Türk toplumunda kar yeme alışkanlığı var.

Ancak bu sağlık açısından son derece mahzurlu. Özellikle yerleşim birimleri içerisine düşen kar kesinlikle ama kesinlikle yenmemesi gerekir. Çünkü kar yağarken havadaki tüm partikül, duman ve ne kadar kirlilik unsuru varsa onlara yapışarak yere iniyor.

Ayrıca şehirdeki araçların egzoz gazları da kara bulaşıyor. Bu gazlarda ağır metal içeriyor. Bu da zehirlenmelere, mide bağırsak enfeksiyonlarına sebep oluyor. İnsanı çok ciddi şekilde hasta edebiliyor.” uyarısında bulunuyor.

Şehirlerdeki başka bir tehlikenin de kedi, köpek gibi hayvanların dışkılarının kara bulaşabileceğini, bununda iç organları tahrip eden kist hastalığına sebep olabileceğinin altını çizen Elaldı, “Yerleşim birimlerine düşen kar kesinlikle yenmemeli. Bazı bölgelerde kara pekmez katılıp yeniliyor.

Bu da çok sağlıksız. En doğrusu ister yerleşim bölgelerinde olsun, ister kırsal bölgelerde olsun kar yememek gerekiyor. Eğer su sıkıntısı varsa kar iyice kaynatılarak elde edilen su kullanılabilir.” bilgisini veriyor.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar