Islak mendiller göründükleri gibi masum değil

Paylaş
 

Islak mendiller göründükleri gibi masum değil! Pratik temizlik aracı gibi gözükse de aslında çok tehlikeli. Uzun ömürlü olması için kullanılan madde cilde çok zarar veriyor. Alırken artık daha dikkatli olmalısınız.

Islak-mendiller-göründükleri-gibi-masum-değil

Islak mendiller göründükleri gibi masum değil!

Bir zamanlar ürünün raf ömrünü artırmak için eklenen paraben maddesi yüzünden ciddi tehlikeler saçan ıslak mendillerde, bu durum ortaya çıktığında tanınmış markalar paraben kullanımını tamamen bırakmışlardı. Tabi buna ne kadar güvenilir bilinmez. Ancak küçük firmaların paraben kullanımını tamamen bitirdiğine inanmak hiç de mümkün değil. Üstelik tek tehlike bu da değil.

Bilinçsiz ve her şeyden hebersiz anne-babalar ve çocuklar ıslak mendilleri yüzlerine gözlerine sürüyorlar ve hatta burun silmek için devamlı olarak kullanıyorlar. Ellerini yıkamak yerine, hijyen için sürekli ıslak mendil kullananlarda ise el yüzeyleri bir müddet sonra kırış kırış oluyor ve deride ciddi zararlar çıplak gözle bile görülüyor.
“Tüm dünyada özellikle bebekler ve küçük çocuklarda kullanılan ıslak mendillerin alerjik deri tepkilerine sebep olabileceği bildirildi. Pediatrics isimli tıp dergisinde yayınlanan makaleye göre, bu “alerjik kontakt dermatit” tablosu ıslak mendille temizlenen yüz, el ve kalça bölgelerinde kızarma, şişme, kabuklanma, kabarcık ve ince çatlaklarla ortaya çıkıyor. Makalede, egzama, impetigo ve sedef hastalığı ile karıştırılabilen bu tablonun, ıslak mendillerde koruyucu olarak katılan methylisothiazolinone” ( MIT) isimli kimyasalla ilgili olduğu açıklanıyor.

Islak mendilleri üreticisi olan Kimberley-Clarck’ ın sözcüsü “Birkaç seneden beri alternatif prezervatifler üzerinde çalışıyorduk ve önümüzdeki aylardan itibaren içinde MIT bulunmayan ıslak mendilleri piyasaya sunuyoruz” diyor.” Konuya dair 2009 yılında yapılan haberlerde ise ıslak mendillerde bulunan 62 maddenin durumu Kudret Livaoğlu ve Ayşe Betül Şahin adlı kimya mühendislerine sorulmuş ve adı geçen kişiler bunlardan sadece 16 tanesinin zararsız olduğunu ifade etmişlerdi. Bu 16 madde, saf su, doğal yağlar, doğal koku, nemlendirici ve vitaminler gibi maddelerdi. Geriye kalanlarda ise en hafifi alerji ve cilt tahrişi olmak üzere, zehirlenmeden kanserojen etkiye kadar birçok zarar tespit ediliyor. Çocukların ciltleri yetişkinlere göre daha geçirgen olduğu için bu maddeleri daha hızlı bir şekilde vücutlarına alıyorlar.

Etiketler: Islak mendiller göründükleri gibi masum değil, cilde verdiği zarar, cilt sorunları, kimyasal madde,ıslak mendil zarrlı mı, paraben, kimyasal, koku

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar