İlaç Kullanmadan Kan Basıncınızı Düşürün

Paylaş
 

Yüksek kan basıncı ciddi bir hastalıktır, eğer tedavi edilmezse kalp krizi, kardiyovasküler sistem sorunları gibi daha büyük problemlere yol açar, hatta sonu ölüme kadar bile gidebilir. Bu sağlık problemi, durumu kontrol altında tutabilmeniz için ilaç gerektirir; fakat ilaç almadan da kan basıncınızı düşürmenin doğal yolları vardır.

Yüksek kan basıncından muzdarip olanların daha sağlıklı bir yaşam için ve kan basıncı problemleriyle baş edebilmek için bazı alışkanlıklarını değiştirmeleri gereklidir. Şimdi size ilaç kullanmadan kan basıncınızı nasıl düşüreceğinize dair ipuçları vereceğiz.

Yemeklerinizde Tuz Kullanmayın

Eğer yüksek kan basıncına sahipseniz, tuz ve sodyum tüketimine bir dur demelisiniz. Tuz yemeklerde kullanıldığında, kanın yoğunluğunu arttırarak vücuttaödeme neden olmaktadır. Kalp de bu ekstra yoğunluğa cevap verebilmek için daha hızlı atmaya başlayacaktır ve bu da yüksek kan basıncına sebep olmaktadır. Tuz sadece tek başına değil, marketten aldığınız bir çok ürünün içinde de bulunmaktadır, bu yüzden alışveriş yaparken de dikkat etmelisiniz.

İşlenmiş Yiyeceklerden Uzak Durun

İşlenmiş yiyecekler yüksek kan basıncına sahip olan insanları etkileyecek derecede sodyum barındırmaktadır. Bu tipteki yiyecekler sağlıklı değildir ve içinde sağlığımıza bir çok açıdan zarar verebilecek kimyasallar barındırmaktadır. Eğer size de yüksek kan basıncı teşhisi konulduysa, konserve ve işlenmiş yiyeceklerden, soslardan, fırından temin edilen hamur işlerinden ve diğer işlenmiş ürünlerden uzak durmalısınız.

işlenmiş-gıda

Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Her gün düzenli olarak 30-60 dakika arasında egzersiz yapmanın kan basıncını 4 ila 9 mmHg arasına düşürdüğü kanıtlanmıştır ve düzenli egzersiz yaptığınızda sonuçları hemen görürsünüz. Egzersiz yapmak sağlığınıza bir çok açıdan iyi gelecektir, yüksek kan basıncınızı da dengelemenize yardım eder. Düzenli egzersiz, koruyucu bir ilaçtır ve bu hastalığın riskini taşıyanlar için önerilmektedir. Yalnız, herhangi bir egzersiz rutinine başlamadan önce doktorunuza danışmak en iyisidir.

Diğer Doğal Tedaviler

Kan basıncınızı düşürecek bir çok doğal çözüm bulunmaktadır. Homeopatik tedaviye başlamadan önce, özellikle de ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Bir çok bilimsel araştırma kan basıncının alternatif tedavi yöntemleriyle düşürülebildiğini gösteriyor.

Kan basıncını düşürmek için en iyi doğal tedaviler:

 • Q10 Koenzimi
 • Omega-3
 • Balık Yağı
 • Sarımsak
 • Zerdeçal
 • Zencefil
 • Arnavut biberi
 • Zeytinyağı
 • Fındık
 • Akçöpleme
 • Alıç
 • Magnezyum
 • Krom

Sigara İçmeyi Bırakın

Sigaranın içindeki uyarıcılar kan basıncını yükseltir. Bu sağlıksız alışkanlık kan basıncı problemlerini daha kötü bir hale getirip, kardiyovasküler sisteminizin durumunda da ciddi sonuçlara sebep olabilir. Sigara içmeyi bırakmak kolay değildir, fakat imkansız da değildir. İradenizle ve biraz da yardımla bu kötü alışkanlıktan vazgeçebilirsiniz.

Kilo Verin

kilo1

Fazla kilolu veya obez olanların bu fazla kiloları kalbe çalışırken daha fazla çaba sarfettirecektir, bu da kan basıncı problemlerine yol açacaktır. Sağlıklı ve dengeli bir kiloda olmak hem özgüveninizi yerine getirecektir, hem de kan basıncı problemlerini önlemek ve tedavi etmek için önemlidir. Eğer sizde de bu durum varsa, daha sağlıklı alışkanlıklar edinebilirsiniz veya kilo vermek için diyetisyene gidebilirsiniz.

Stresi Azaltın

Stres ve anksiyete  de kan basıncınızı yükselten etkenlerden bazılarıdır. Bu duygular genellikle kontrol edilmesi zor duygulardır, özellikle de hayatınızda strese sebep olabilecek etmenler varsa. Fakat bu negatif duygulardan kurtulmanın da bir çok yolu vardır. Gevşemek için kendinize zaman ayırın, meditasyon yapın veya gerçekten yapmayı sevdiğiniz bir şeyi yapın. Bu öneriler stresle savaşmanıza yardımcı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar