Göz kapağı seyirmesi hastalıkların habercisi olabilir

Paylaş
 

Göz kapağı seyirmesi hastalıkların habercisi olabilir! Göz seyirme sinin tıp dilinde ismi “Blefarospazm” dır. Gözün üst kapağının kişinin istemi dışında kasılması durumudur. Göz seyirmesi bir nevi göz kaslarının spazmı biçiminde düşünülebilir.

Göz-tansiyonu-kör-edebilir

Göz Seyirmesinin Bilinen Sebepleri Nelerdir?

Göz seyirmesinin bilinen sebepleri arasında; psikolojik sıkıntılar, yorgunluk, stres ve astigmatizma gibi birtakım göz hastalıkları olabilir. Eğer sıkıntının göz hastalığından dolayı olduğu düşünülürse; uygun gözlük kullanılması gerekebilir yada gözlük kullanıyorsa taktığı gözlüğün kişiye uygun olup olmadığı bir hekime danışılmalıdır.

Göz Seyirmesi Tedavisi – Göz Seyirmesi Nasıl Geçer?

Göz seyirmesi yorgunluk sebebiyle oluşabilir, bu tür durumlarda insanın birkaç gün dinlenmesi kesinlikle önerilmektedir. Bilgisayar, Tv ve telefon ekranından imkanlar dahilinde uzak kalmak, düzenli uyku uyumak ve iyi bir şekilde dinlemek sıkıntınızı çözmeye yardımcı olacaktır. Aldığınız tüm bu önlemlere rağmen göz seyirmeniz devam ediyorsa bir göz hekimine danışmak faydalı olacaktır. Kimi zamanlarda göz seyirmesi ile beraber göz kuruluğu da ortaya çıkmaktadır. Bu tür bir sıkıntının ortaya çıkması durumunda göz hekiminin önereceği göz damlası kullanılmalıdır. Göz seyirmesi ile beraber gözlerde kızarıklık, ağrı ve sulanma mevcutsa diğer bir önemli rahatsızlığın habercisi olabileceğinden en kısa sürede bir hekime muayene olunmalıdır.

Göz kapağı seyirmesi hastalıkların habercisi olabilir!

Uzmanlara göre, gözseyirmesi tüm bu belirtilerin dışında miyop yada hipermetrop rahatsızlığının da habercisi olabilir. Bilgisayar, Tv ve telefon ekranları ile gereğinden fazla içli dışlı olmak da göz seyirmesinin nedenleri arasındadır. Bilhassa zamanımızda büyük ekranlı akıllı telefonlar ile bütün gün aşırı derecede göz temasında bulunulduğundan göz seyirmesi görülebilmektedir. Sebebi ise uzun zaman ekranla göz temasında bulunulduğunda, konsantrasyon yani dikkat sebebiyle göz kırpma miktarının azalmasıdır. Bu sebeple ekran başında iken aralıklarla gözleri başka noktalara götürüp, bilinçli biçimde göz kırpmak göz seyirmesini azaltacaktır.

Diğer yandan göz seyirmesinin nedenleri arasında fototobi yani ışık hassasiyeti, alerjenler, rüzgar, göz iltihapları, magnezyum eksikliği, hava kirliliği, kafein, alkol, sigara, kornea iltihabı bulunmaktadır.

Fakat bazen göz seyirmesinin yüzde bulunan başka spazmlarla beraber meydana çıkması, kronik bir hareket bozukluğunun erken nedenlerinden biri olabilir.

Benign Esansiyel Belfarospazm ( İki Gözün Seyirmesi Nedir? )

İki gözün beraber seyirmesi ise tıpta Benign esansiyel blefarospazm olarak adlandırılır. Tam sebebi bilinmemekle beraber; sebepleri birtakım iltihabi durumlar, göz kapaklarının içe dönmesi ( İntropiyon ), kirpiklerin içe yönelmesi, pembe göz (Konjonktivit ) rahatsızlığı sayılabilir.

Çok ender olsa da göz seyirmesinin sebepleri arasında, birtakım beyin ve sinir sistemi sorunları olabilir.

Göz seyirmesine neden olan bu rahatsızlıklar, distoni ( istem dışı kasılma rahatsızlığı ) , yüz siniri felci, Multipl skleroz olarak sayılabilir.

Not: Göz seyirmesi korkulacak bir hastalık değildir. Göz seyirmesinin sebepleri arasında en çok karşılaşılan sebep yorgunluktur. İyi bir uyku ve bir süre ekrandan uzak kalmak sıkıntıyı çözecektir. Diğer yandan magnezyum eksikliği de göz seyirmesi nedenleri arasında bulunabileceğinden dikkate alınmalıdır.

Etiketler: Göz kapağı seyirmesi hastalıkların habercisi olabilir, göz, göz hastalıkları, Göz kapağı seyirmesi hastalıkların habercisi olabilir, göz hastalığı, göz seyirmesi neden olur, göz hastalığı, göz kuruluğu

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar