Çocuklarda yürüme bozukluğu hastalığın habercisi

Paylaş
 

Uzmanlar Çocuklarda yürüme bozukluğu hastalığın habercisi olabileceğini nitelendirdi. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Osman Çimen, bu tür rahatsızlıkların önemli bir hastalığını habercisi olabileceğini söyledi.

Çocuklarda-yürüme-bozukluğu-hastalığın-habercisi

Medical Park Elazığ Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Osman Çimen, yürüme bozuklukları ile ilgili bilgiler verdi. Ailelerin, çocuklarındaki yürüme bozukluğu ile ilgili kendilerin sıklıkla başvurduğunu belirten Op. Dr. Çimen, yürüme bozukluklarının çocuklarda ani veya daha yavaş gelişen bir tipte olabileceğini söyledi. Yürüme bozukluklarının ciddi problemleri düşündürdüğünü anlatan Op. Dr. Çimen, bu nedenle vücutta yeni gelişen bir yürüme bozuklunun olması halinde ailelerin dikkatli olmasını ve hemen bir hekime başvurmasını istedi.

Çocuklarda yürüme bozukluğu hastalığın habercisi

Ani gelişen yürüme bozukluğunda ailenin görmediği bir travma bozukluğu olma ihtimalinin yer aldığını kaydeden Op. Dr. Çimen, “Eklem ve kemik enfeksiyonları gibi durumlar ortaya çıkabilir. Çocuklarda kan yoluyla bakterinin kemiğe yerleşmesiyle meydana gelir. Ciddi durumlardır, acil müdahale gerektirir” dedi.

Parantez bacak deformesi olan çocuklarda yürüme bozukluğuna da değinen Op. Dr. Çimen, “Normalde 3 yaşına kadar bu durum görülebiliyor. Bunu normal kabul ediyoruz. Bir süre sonra düzeldiğini görüyoruz. 3 yaşından sonra devam eden parantez bacak deformesi önemlidir. D vitamini eksikliği, kemik hastalığını düşündürebilir. Kronik olarak, çok aileyi rahatsız etmeyen yürüme bozukluğu ile ilgili de aileler bize geliyor. Çocukların içe basması nedeniyle çok aile başvuruyor. Bunun birkaç sebebi vardır. Bu hastalar düz taban olabilir. Düz taban olan çocukların çoğunda esnek bir tip görünüyor. Bizim ricibtip dediğimiz tabanı sert olan düz taban genelde olmuyor. Esnek tipteki düz tabanların çoğunluğu 14-15 yaşına kadar düzelebiliyor. Biz ailelere ne tür ayakkabılar kullanması gerektiğini ve neler yapılması gerektiğini anlatıyoruz. Ayakkabıların düz taban düzeltici özelliği yok fakat ayağın rahat etmesini sağlıyor. Bunların dışında içe basmanın bir diğer sebebi de kaval kemiğinin gelişimin doğduktan sonra tamamlanmamış olması. Buda sık gördüğümüz bir problem. Bu problemde zamanla düzeliyor. Yürüme bozukluğunun bir nedeni de kalça kemiğidir. Kalça kemiğinin yuvasının dışa dönük olması da dışa basmaya neden oluyor. Buda diğerleri gibi zamanla düzeliyor” diye konuştu.

Kaynak: kadinkahvesi.com

Etiketler: Çocuklarda yürüme bozukluğu hastalığın habercisi, çocuk, anne, bebek, bakım

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar