Chia tohumu nedir faydaları neler

Paylaş
 

Chia tohumu nedir faydaları neler

Doktorların yüzyılın süper besinlerinden biri olduğunu açıkladığı Chia tohumu nedir? Mucize besin Chia tohumu ile ilgili merak edilenler!

Gün geçmiyor ki yeni bir mucize tohum ortaya çıkmasın! Artık neredeyse her gün bir yenisiyle tanıştığımız bu “süper besin”lerden son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız öyle bir tohum var ki, Dr. Mehmet Öz’ün de en değer verdiği besin kaynakları arasında gösterilmesiyle tüm dikkatleri üzerinde topladı: Chia-samen!

Dünyaca ünlü Dr. Mehmet Öz’ün yakın zamanda katıldığı bir programda yüzyılın süper yiyecekleri arasında saydığı ve mucizevi faydalarını anlattığı Chia tohumunun ne olduğunu, faydalarını, nasıl tüketileceğinizi araştırdık.

Chia tohumu nedir ?

Chia, Salvia Hispanica olarak adlandırılan, nane ailesinden bir bitkinin tohumu. Aztekler döneminde en önemli besin kaynağı olarak tüketilen bu tohum, Meksika ve Guetemala topraklarından geliyor. Her gün 1-2 yemek kaşığı Chia tüketmenin sağlıkta mucizeler yarattığı söyleniyor.

Chia’nın faydaları neler ?

Somon balığından daha fazla Omega-3, sütten daha fazla kalsiyum, yeşil çaydan daha fazla antioksidan, ıspanaktan daha fazla demir içeren bir besin kaynağının faydaları da saymakla bitmiyor tabii.

Bağışıklık sistemini güçlendiren, metabolizmayı hızlandıran, enerji veren bu mucizevi tohumun bilinen en önemli faydaları şöyle:

  • Kan şekerini düzenler.
  • Kalp ve damar sağlığını korur.
  • Günlük lif ihtiyacını karşılar.
  • Tok tutar, kilo vermeye yardımcı olur.
  • Çok güçlü bir antioksidandır.
  • Kolesterole ve tansiyona iyi gelir.
  • Kas gelişimine yardımcı olur.
  • Bağırsakları temizler, detoks özelliği vardır.
  • Sağladığı yüksek enerjiyle yorgunluk hissini bitirir, eklem ağrılarına iyi gelir.
  • Bilinen en yüksek Omega-3 kaynağıdır.

Chia nasıl tüketilebilir ?

Chia tohumunun belirgin bir tadı olmadığı için her şekilde kullanılması da mümkün. Chia tohumunu istediğiniz her içeceğin veya yiyeceğin içine katarak tüketebilirsiniz. Dr. Mehmet Öz’ün tarifi şöyle; iki kaşık Chia tohumunu bir bardak suyun içinde birkaç dakika bekletip, çekirdekler suyu çekmeden ve iyice sertleşmeden suyla birlikte içebilirsiniz.

Chia’yı kimler tüketebilir ?

Sağlık ve enerji kaynağı bu mucizevi besini herkes tüketebilir. Günlük beslenmenin bir parçası haline getirildiğinde enerji verip hastalıklardan koruyan Chia, özellikle tansiyon ve şeker hastalarına öneriliyor. Ayrıca kilo vermek isteyenler için de sağlıklı bir zayıflama kaynağı olabilir. Kaynak: kadınkahvesi.com

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar