Ağrı kesici kullanırken bunlara dikkat

Paylaş
 

Ağrı kesici kullanırken bunlara dikkat! Günlük hayatta en kolay ulaşılabilecek ilaç olan ağrı kesiciler pek çok insanın vazgeçilmezi. Ama Ağrı kesici kullanırken bunlara dikkat etmelisiniz.

Ağrı kesici sadece ağrıyı hissettirmiyor. Vücutta ağrıya sebep olabilecek herhangi bir koşul meydana geldiğinde ağrı merkezimiz harekete geçer ve ağrıya neden olan bileşikler salınır. Ağrı kesiciler de bu kimyasalların oluşumunu engelleyerek etkilerini gösterirler. Yani aslında ağrı kesici aldığımız zaman vücudumuzdaki hasarı tedavi etmiş değil sadece ağrıyı hissetmemiş oluyoruz.

Günlük hayatta en kolay ulaşabileceğimiz ilaç guruplarından olan ağrı kesiciler pek çok insanın vazgeçilmezi. Genel olarak, baş ağrısı, artrit, diş ağrısı ve adet sancısı gibi hafif ve orta şiddetli ağrılar ile çeşitli hastalıklar nedeniyle meydana gelen ateşi düşürmede kullanılırlar. Romatoid artrit, osteoartrit, gut gibi hastalıkların tedavisinde doktorun belirleyeceği dozda ağrı kesiciler tedavi amaçlı olarak da kullanılmaktadır.
Ağrı kesici kullanırken dikkat edilmesi gerekenler Ağrı kesiciler bilinçli ve uygun dozda kullanıldıklarında güvenli olarak kabul edilirler. Morfin tipi dışındaki ağrı kesiciler için bağımlılık söz konusu değildir. Ağrı kesicilerin doktor ve eczacıya danışılarak kullanılması gerekiyor.

 Ağrı kesici kullanırken bunlara dikkat!
-Ağrı kontrolünde 10 günden fazla ağrı kesici kullanılmamalıdır.
-Genel olarak günlük 4 tabletten fazla ağrı kesici kullanılmamalıdır…
-Sık ağrı kesici kullanımında vücutta ağrı kesiciye karşı duyarsızlaşma gelişebilir fakat bu etki kalıcı değildir.
-Metamizol sodyum etkin maddesini içeren ilaçlar uzun süre kullanılırsa kemik iliğini baskılayabilir.
-Parasetamol etkin maddesi yüksek dozda kullanılırsa karaciğer ve böbrek hasarına, müdahale edilmezse ölüme bile neden olabilir.
-Ateşi olan bir çocuğa kesinlikle asetilsalisilik içeren preparat verilmez. Karaciğer ve beyin hasarı ile sonuçlanan Reye Sendromu’na neden olabilir.
-Astım ve solunum yolu rahatsızlıkları ile gut hastalığı olan kişiler asetilsalisilik içeren preparat kullanmamalıdırlar.
-Ağrı kesiciler dahil tüm ilaçların kullanımında alkol kullanımından kaçınılmalıdır.
-Uzun süreli bir ağrı söz konusu ise reçetesiz ağrı kesici almak yerine doktora başvurulmalıdır.
-Ağrı kesici etkililiği kişiden kişiye göre değişebilir…
-Ağrı kesiciyi tok karnına, bir bardak su ile birlikte almak mide tahribatını önlemede yardımcı olabilir.

Bunların yanı sıra:

-Çoklu ilaç kullanan kişiler bireysel tercihlere göre ağrı kesici kullanmamalıdırlar, mutlaka doktora başvurmalıdırlar. Kılıcel, ağrının şiddetine göre ağrı kesici tercihinin ve dozunun bireysel tahminlere göre değil doktor ve eczacı tavsiyesiyle yapılması gerektiğini vurguladı.
-60 yaş üzerindekiler
-Yüksek kan basıncı, kalp hastalığı veya böbrek rahatsızlığı olanlar
-Diüretik (idrar söktürücü) ilaç kullananlar

Etiketler: Ağrı kesici kullanırken bunlara dikkat, ağrı kesici, ilaç, sağlık,

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar