4 haftada migrenden kurtulmak mümkün mü

Paylaş
 

4 haftada migrenden kurtulmak mümkün mü? Bu kadar kısa süre de migren kabusu biter mi? Yapılan Göz estetiği ameliyatı sırasında tesadüfen bulunan bir yöntem, her 6 kişiden birini karanlık odalara mahkum den migreni tedavi ediyor. Şaşırtıcı ama gerçek! 4 Hafta da migrene son… 

mıgren

4 haftada migrenden kurtulmak mümkün mü?
Milyonlarca migren hastasının yarısından fazlası ayda en az 4 atak geçiriyor. Ataklar 4 saatten 3 güne kadar sürebiliyor ve hastalar karanlık odalarda atağın geçmesini bekliyor. Araştırmalara göre, migren ağrılarının şiddeti ve yarattığı psikoloji intihara dahi sürükleyebiliyor.

Her 6 kişiden birinin ilaç tedavileriyle migrenle yaşamak zorunda kaldığını belirten Estetik ve Plastik Cerrahı Doç. Dr. Tayfun Türkaslan, göz estetiği ameliyatı esnasında tesadüfen bulunan bir yöntemin bu karanlıklara kalıcı şekilde son verdiğini görüşünde. Bu ameliyat Türkiye’de fazla bilinmiyor ama Türkaslan’a göre, Amerika’da 15, 16 yıldır uygulanan yöntemin başarı oranı % 90.

AMELİYAT 1 VE 4 SAAT ARASINDA
Ameliyatın 1 ila 4 saat sürdüğünü, başarının ise uygun hasta seçimine bağlı olduğunu belirten Türkaslan, ameliyata uygunluk kriterini şöyle anlatıyor: “Ataklar ayda 2-3 kez tekrar ediyor, her ağrının süresi 15 saati geçiyorsa hastamıza botoks testi uyguluyoruz. Botoks testi şu ana kadar migren hastalarında ağrıları geçici olarak durduran bir uygulamaydı. Artık botoks ile ameliyata uygunluk durumunu belirliyoruz. Burada kullandığımız botoks estetik değil, tanı amaçlıdır.

Olumlu sonuç aldığımızda ameliyatı yapıyoruz.”
Migren ameliyatında kafatasına ve beyne herhangi bir işlem yapılmadığını, sadece saçlı derinin altındaki belirli sinir ve kas grubuna müdahale edildiğini dile getiren Türkaslan, bu ameliyatı neden plastik cerrahi uzmanlarının yaptığı sorusunu şöyle yanıtlıyor: “Çünkü plastik cerrahlar yüz mimik kaslarının anatomisine, endoskopik ameliyat tekniklerine ve periferik sinir cerrahisine hakimdir. Amerika’da bu ameliyat plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Migren cerrahisinin sonuçları üzerinde hekimin tecrübesi çok etkilidir.”

4 haftada migrenden kurtulmak mümkün mü?
Ameliyatın herhangi bir komplikasyonu olmadığının altını çizen ve dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın uygun hastanın seçilmesi olduğunu belirten Dr. Türkaslan: “Peki, bu kadar etkin bir yöntem olmasına rağmen neden çok sayıda insan hala migren ağrısıyla yaşıyor?” sorusuna ise şöyle cevap veriyor: “Başarı oranı son derece yüksek olan migren ameliyatı maalesef ülkemizde yeterince bilinmiyor.

1. Migren ameliyatı nedir?

Migren cerrahisi tetikleyici kafa sinirlerinin dekompresyonuna (serbestleme-rahatlatma) dayalı bir ameliyattır. Şu an için tanımlanmış 4 ana tetikleyici sinir bölgesi mevcuttur. Bunlara ilaveten 4 adet minör başlatıcı sinir alanı daha tanımlanmıştır.

2. Ana tetikleyici bölgeler nelerdir?

I-Alın, II-Şakak, III-Burun, IV-Ense kökü.
Minör başlatıcı bölgeler;Orikulotemporal, küçük oksipital, alın sinirinin yan dalı.

I-Alın ana bölgesi; burada bulunan “supraorbital” ve “supratrochlear” sinirler saç içinden yapılan birer santimlik kesilerden endoskopik kamera kullanılarak serbsetlenir. Alın bölgesi fazla uzun veya alın kavsi fazla olan hastalarda üst gözkapağı kıvrımından girlerek sinirler aynı şekilde serbestleştirilebilir. Üst gözkapağı kıvrımında iyileşme daha hızlıdır. Hem endoskopik hem de açık tekniklerin amacı sinirlerin üzerindeki baskının ve “iltihabi yangının” ortadan kaldırılmasıdır.

II-Şakak ana bölgesi; “Zygomaticotemporal” isimli sinir büyük çiğneme kasının içinden geçer. Bu kasın aşırı aktivasyonu sinirde baskı ve enflamasyona yol açar. Şakak migreni ağırlıklı olan hastalarda genellikle endoskopik yöntem tercih edilir. Endoskopinin uygun olmadığı hastalarda göz kapağı kas içi veya saçtan kesi yoluyla işlem yapılabilir.

III-Nasal ana bölge; Bu bölgenin teikleyici olmasındaki temel neden “trigeminal” isimli kafa sinirinin yüzeyel dalının burun hava yolunda kıkırdaklar arasında sıkışması ve gelişen “iltihabi yangı” nın sinirdeki hassasiyeti artırmasıdır. Burada burun orta kıkırdağı(septum) ve konkalara veya hava pasajındaki kontakt noktalara yönelik cerrahi işlem yapılır. Genellikle direkt cerrahi yöntemler ile yapılabileceği gibi açık cerrahi ilede şifa sağlanabilir.

IV-Ense kökü ana bölgesi; kafa arkasında saçlı deri içinde kalan bölgede yapılacak 3-4cm lik kesi ile büyük oksipital sinir serbestleştirilir. İşlem direkt cerrahi yöntem ile gerçekleştirilir. Sinir damar eşliği sözkonusu ise mikrovasküler bir dekompresyon yapılır. Bunun için mikrocerrahi prensiplerinden yararlanılır.
Minör Tetikleyici bölgeler; Bu alanlardan migrenin tetiklenmesi oldukça nadirdir. Genellikle muayene esnasında ilgili alana bastırınca hassasiyet sözkonusudur. Tedavide hassas alanların üzerine minik kesiler yapılarak damarsal ve sinirsel ilişki serbestleştirilir. (Kaynak:www.kadinkahvesi.com)

Etiketler: 4 haftada migrenden kurtulmak mümkün mü?, migren, sağlık, genel sağlık, ameliyat,migren tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar