Kalp krizi ve felç daha az tuzla önlenecek

Paylaş
 

On binlerce kalp krizi ve felç daha az tuzla önlenecek

İşlenmiş gıdalarda daha az tuz kullanımı ya da tuzsuz seçeneklerin tercih edilmesinin, on binlerce kalp krizi ve felç riskini ortadan kaldıracağı belirtiliyor.

Hollanda’da yüzlerce kişinin idrar örnekleri 24 saat boyunca incelenerek yapılan araştırmaya göre, İşlenmiş gıdalar nedeniyle insanlar ortalamanın üzerinde tuz tüketiyor.

Bir insanın günlük ortalama tuz tüketimi 6 gram. Ancak bunun üzerinde tuz tüketildiği için her yıl onbinlerce binlerce yüksek tansiyon ve kalp, damar hastalıklarıyla karşı karşıya kalıyor.

Tuz tüketiminin azaltılmasının halk sağlığına yapacağı katkı, kapsamlı biçimde incelendi.

Araştırma, Hollanda Ulusal Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü (RIVM) uzmanlarından Marieke Hendriksen tarafından gerçekleştirildi.

Araştırmaya göre, işlenmiş gıdalarda tuz oranının yarı yarıya azaltılması halinde halk, yüzde 40 daha az tuz kullanacak.

tuz_tuketimi_kalp_krizi_ve_felce_yol_acabilir_h5041

On binlerce vaka önlenebilir

Bu da gelecek 20 yılda 30 bin kalp krizi ve 53 bin felç vakasının önlenmesini sağlayacak.

Hollandalılar, günlük tuz ihtiyacının yüzde 80’ini işlenmiş gıdalar aracılığıyla sağlıyor. Geri kalanını da kendileri yemek hazırlarken ekliyorlar.

Tavsiye edilen günlük tuz tüketimi kişi başı 6 gram. Ancak, işlenmiş gıdalar nedeniyle bu miktarın çok üzerinde tuz tüketiliyor.

Hendriksen, 2006 – 2010 yılları arasında Doetinchem kentinde önce 317 daha sonra 342 kişinin idrar örneklerini 24 saat süreyle biriktirdi.
İdrar örnekleri aracılığıyla kişilerin günlük tuz tüketimi hesaplandı. 2006 yılında kişi başı günlük tuz tüketimi 8,7 gram olarak belirlendi. 2010 yılında bu rakam 8,5 grama geriledi.

Hendriksen ve arkadaşları şu anda hala Doetinchem sakinlerinin idrar örneklerini toplamaya devam ediyor.
Hollandalı uzman son dönemlerde gıda endüstrisinde bir değişim olduğunu söylüyor. Ancak bu değişimin günlük tuz kullanımının 6 grama indirilmesi için henüz yeterli olmadığını vurguluyor.

Hendirksen gıda endüstrisine, daha fazla çaba harcaması çağrısı yapıyor. Tüketicilere de gıda tüketme alışkanlıklarını önemli ölçüde değiştirmeleri uyarısında bulunuyor.

Tuz tüketiminin azaltılmasının yüksek tansiyon ve kalp, damar rahatsızlıklarının önlenmesine ciddi bir katkı sağlayacağını belirtiyor.

Sözün özü: Prof. Dr. Canan Karatay’ı dinleyenler işlenmiş gıdalardan ve rafine tuzdan uzak durur, kaya tuzundan da asla korkmazlar. [Biz önceleri Himalaya tuzu kullanıyorduk. Daha sonra Canan Hoca’yı ve HayyKitap editörü (Karatay Mutfağı kitabının ikinci yazarı) Nihal Doğan Hanımı tanıyınca Çankırı Acem tuzu almaya başladık. Kilosu 5TL ve çok memnunuz.
(kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/10/151026_yusuf_tuz)

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar