İshal vakalarına karşı nasıl korunmalıyız

Paylaş
 

İshal sosyal hayatı olumsuz etkileyen hastalıktır. Peki İshal vakalarına karşı nasıl korunmalıyız? İshal tedavisi için ne yapmalısınız? Tüm bu sorular ve cevapları sizler için uzmanlara sorduk. İşte İshal vakalarına karşı nasıl korunmalıyız…

İshal-vakalarına-karşı-nasıl-korunmalıyız

İshal vakalarına karşı nasıl korunmalıyız!

İshalden korunmak için kişisel temizliğe dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken özellikle de her fırsatta ellerin yıkanması gerektiğinin altını çizen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Bostancı, şöyle konuştu: “Kaynağı bilinmeyen, açıkta satılan veya dağıtılan, denetimsiz içme suları ile bu sularla yıkanmış sebze ve meyveler tüketilmemelidir.

Özellikle yiyeceklerin, pişirilmiş olsalar bile mutlaka buzdolabında saklanmasına özen gösterilmelidir. Açıkta satılan, buzdolabında saklanmayan kıyma, süt, yoğurt, kaymak, krema gibi yiyecekler sağlığımızı tehdit etmektedir.

Her şeyden önce yiyeceklerin taze olmasına, paketlenmiş olarak pazarlanan yiyeceklerin üzerindeki son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edilmelidir. İyi ambalajlanmamış, üzeri açık satılan gıdalar, pişirilmemiş ya da az pişirilmiş gıdalar, pastörize olmayan süt ve süt ürünleri güvenli değildir, bunlar tüketilmemelidir.”

Bağırsak enfeksiyonlarının çoğunda en önemli belirtinin ishal, kusma ve ateş olduğunu belirten Uzm. Dr. Fatih Bostancı, ishalin tek tedavisinin ise kaybedilen sıvıyı yerine koymak olduğunu söyleyerek şu bilgileri verdi: “Vücudun kaybettiği su ve tuz tekrar geri kazanılmalı ve denge sağlanmalıdır.

Her şeyden önce, bol sıvı alınmalıdır. Suyla birlikte çay, meyve suları, maden suyu, ayran gibi sıvılar tüketilebilir. Pirinç çorbası, çay, kızarmış ekmek, beyaz peynir halkın çok iyi bildiği ve ishal durumunda tercih edebilecekleri yiyeceklerdir.

Sıvı kaybı ağız yolundan karşılanamıyorsa, hasta bulantı veya kusma, aşırı iştahsızlık nedeniyle ağızdan sıvı alamıyorsa mutlaka hastaneye başvurmalıdır. Çünkü bu durumda, hastaya damar yolundan sıvı vermek gerekecektir. Ayrıca ağızdan sıvı verilmesine rağmen ağız ve dil kuruluğu devam eden, karın derisinin esnekliği ve gerginliği kaybolan, tansiyonu düşen hastalar da tedavi için sağlık kuruluşlarına gitmelidir.

İshal şikayeti olan kişiler hekim tavsiyesi olmadan ishal kesici ilaçlar kullanmaktan kesinlikle kaçınmalıdır. Çünkü ishal vücudun aynı zamanda bir savunma mekanizmasıdır. Bağırsağa girmiş olan mikropları bağırsaktan uzaklaştırma yoludur. (www.kadinkahvesi.com)

Etiketler: İshal vakalarına karşı nasıl korunmalıyız, ishal, ishale ne iyi gelir, ishal tedavisi, ishal sebebi, ishal belirtisi, ishalden kurtulma yolu

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar