Hamilelikte kabızlığa iyi gelen tavsiyeler

Paylaş
 

Hamilelikte kabızlığa iyi gelen tavsiyeler!Şüphesiz gebelik döneminde kabızlık en çok görülen rahatsızlıktır. Bir çok anne adayı bu konudan oldukça şikayetçiler. Hamilelikte kabızlığa iyi gelen tavsiyeler sayesinde en kısa zamanda bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

Hamilelikte kabızlığa iyi gelen tavsiyeler
Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk kabızlık hakkında şöyle söyledi “Kış aylarında hareketin de azalmasıyla bu şikayetler daha da artmaktadır. Kabızlık yaşanmaması için günlük su tüketimi 2 litrenin altına düşmemelidir” şeklinde açıklamada bulundu.

Her öğün pişmiş sebze ve salata tüketilmeli, öğün aralarında meyve, meyve kompostaları ya da hoşaf tercih edilmelidir. Kabızlıkta kuru erik, kuru kayısı, kuru incir ve armut çok yardımcıdır.

Hamilelikte yoğurt ve kefirin faydası
Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk daha sonra şunları kaydetti; “Yoğurt prebiyotiktir, yani probiyotiklerin üremesini artırır. Kefir probiyotiktir, yani kendisi yararlı mikroorganizmadır. Kefir içindeki mikroorganizmalar bol miktarda vitamin (K vit, B1 vitamini, pantotenik asit, niasin, folik asit B12, ve biyotin) sentezi yaparlar.
Kefir içeriğinde bulunan prebiyotik bakteriler sayesinde bağırsak florasında hastalık yapıcı patojen bakterileri yok etme görevini de üstlenir. Böylece kolay kolay birçok hastalığa karşı koruyucu etkis vardır.
Yoğurt ve kefir antioksidan özelliği nedeni ile de enfeksiyonlara karşı azalan direncin artmasını sağlamaktadır.”

Meyveleri posasıyla tüketin
Meyvelerin suyunu içmektense, posasıyla tüketmek bağırsaklar için daha etkilidir. Posa yönünden zengin olduğu için kurubaklagiller, tam tahıllı ekmekler, yulaf ezmesi tüketimine özen gösterilmelidir” dedi.

Kaynak: pembenar

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar