Enerji arttıran mucizevi besinler

Paylaş
 

Enerji arttıran mucizevi besinler! İnsan vücudundaki enerji arttıran besinler sayesinde yorgunluk hissinden kurtulacaksınız. Özellikle yoğun tempo da çalışan insanlar için bu besinler birebir. Ayrıca sürekli olarak kendini yorgun ve bitkin hissedenler için bulunmaz bir reçete.

Balık:
Balık, çok iyi bir protein ile çok çeşitli vitamin ve minerallerin kaynağıdır. Somon, uskumru, alabalık, taze ton balığı ve sardalya gibi yağlı balıklar, gıdaları enerjiye dönüştürmek için önemli vitaminler olan B6, Niyasin (B3) ve B12 vitaminleri açısından zengindir. Balık aynı zamanda, enerji üretimi için bir başka anahtar niteliğindeki mineral olan magnezyum açısından zengindir.

Sebzeler:
Annem her zaman “yeşillikleri ye, yararlıdır” derdi, yalan da söylemezmiş! Enerji için önemli bir mineral olan demirden bol miktarda içeren brokoli ve ıspanak, pırasa ve Brüksel lahanası gibi gıdaların tümü, enerjiyi üst seviyelere çıkarır.
Ayrıca sebzeler, vücudunuzun ihtiyacı olan temel vitamin ve mineralleri verir.
Tatlı patates de, yüksek karbonhidrat ve enerji için hayati öneme sahip olan A ve C vitamini içeriği ile iyi bir seçimdir.

Yağsız kırmızı et:
Kırmızı et kimi zaman kötü olarak nitelendirilir. Ancak yağsız kırmızı et, vücudun enerji için hayati bir öneme sahip olan protein ve demir gibi eksikliklerini gidermeye yardımcı olabilmektedir. Düşük demir seviyeleri, ana semptomları yorgunluk, rehavet ve genel bir enerji eksikliği olan demir eksikliği anemisine neden olabilmektedir. Et aynı zamanda, tükettiğimiz gıdalardan enerji almayı sağlayan temel bir vitamin olan B12 vitamininin ana kaynaklarından biridir.

Fasulye ve mercimek:
Enerjiyi yavaş bir şekilde açığa çıkarır. Yüksek miktarda lif içerir,bu nedenle daha istikrarlı bir şekilde enerji verir. Barbunya, mercimek ve fırında pişirilen kuru fasulye, enerji seviyelerini sabit tutmak için gerekli olan demirden yüksek miktarda içerir. Fasulye ve mercimek yemeklerden çorbalara ve salatalara kadar çok çeşitli yemekler içinde kullanılabilen ve tokluk sağlayan malzemelerdir.

Enerji-arttıran-mucizevi-besinler-2

Enerji arttıran mucizevi besinler!
Tam Tahıllar:
Beyaz pirinç, ekmek ve makarna yerine tam tahıllı türlerini tüketmek, kan şekeri seviyelerinizi dengede tutmanıza yardımcı olacaktır. İşlenmiş karbonhidratlar, çok az miktarda lif içerir ve ağır bir şekilde işlem görmüştür. İşlenmemiş olan karbonhidratlar ise lif açısından zengindir. Bu lif oranı da karbonhidrattan şekerin açığa çıkma süresini yavaşlatır. Böylece yüksek oranda lif içeren gıdalar, kan şekerinde ve enerji seviyelerinde ani yükselme ve düşmeler olmasına neden olmaz. Esmer pirinç ve tam buğday ekmeği, iyi birer Pantotenik asit (daha iyi bilinen adıyla B5 vitamini) kaynağıdır.

Sert Kabuklu Yemişler:
İyi yağların yanında, protein, vitamin ve minerallerle dolu olan sert kabuklu yemişler, enerjiniz azaldığında tüketebileceğiniz ideal atıştırmalıklardır. Badem, enerji artıran mineraller olan magnezyum ve kalsiyum içerir. Ceviz, potasyum, çinko ve enerji verici demir açısından zengindir. Hangisini seçerseniz seçin, aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Çünkü sert kabuklu yemişler yüksek miktarda yağ ve kalori içerir. Küçük bir avuç ya da iki yemek kaşığı ideal bir porsiyondur.

Yumurta:
Vücudumuzdaki proteinlerin yapı taşı olan 9 temel amino asit içermesi nedeniyle tam protein kaynağı olarak adlandırılabilecek nadir gıdalardan biridir. Bu amino asitler yeni kas dokuları oluşturmak ve hasar gören dokuları onarmak için hayati bir önem taşır. Zengin bir protein kaynağı olan yumurta, enerji artırmak için mükemmeldir.

Sarımsak:
Bolca sarımsak yemek, kokusu nedeniyle sizi pek de popüler bir insan haline getirmeyebilir. Ancak sarımsağın sağlığa faydaları yüzyıllardır bilinmektedir. Bu güçlü bitki, yorgunluğun azalmasına ve enerji seviyesinin yükselmesine yardımcı olabilmektedir. Ayrıca kalp sağlığı ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesi ile ilişkilendirilmektedir. Tüm bunların yanında, yemeklere harika bir tat verir!

Meyveler:
Bol miktarda C vitamini, antioksidanlar ve lif içeren meyveler, enerjiyi artıran bir atıştırmalık türüdür. C vitamini, vücudun yağ yakarak enerji elde etmesine yardımcı olan bir molekül olan karnitinin üretilmesi için çok önemlidir. C vitamini eksikliği sizi yalnızca halsizleştirmekle kalmaz, aynı zamanda vücudun yakmadığı yağı kaslarda depolamasına neden olur. Portakalda ve diğer turunçgillerde bol miktarda C vitamini bulunur. Muz da aynı şekilde ideal bir seçimdir.

Yulaf:
Yulaf, kalsiyum, potasyum ve magnezyum açısından zengindir,aynı zamanda enerji seviyesini yükselten B vitaminleri içerir. Magnezyum, yediğimiz gıdaları enerjiye çevirmek konusunda temel bir görev üstlenir. Beslenmenizde kalsiyum eksikliği, kendinizi enerjisiz hissetmenize sebep olabilir. Yulafın aynı zamanda glisemik indeksi düşüktür. Sağlıklı bir kahvaltı ya da atıştırmalık olarak müsli, yulaf lapası ya da yulaflı kurabiyeleri deneyin. Kaynak:Takvim

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar