Ellerdeki soğan kokusu nasıl giderilir

Paylaş
 

Ellerdeki soğan kokusu nasıl giderilir? Soğan kokusundan kurtulmak kolay mı dersiniz?Soğanı kesmesi ayrı bir dert kokusu ayrı bir dert. Peki Ellerdeki soğan kokusu nasıl giderilir hiç düşündünüz mü? İşte size kolay ve pratik yöntemler. Bu yöntemler sayesinde elinize sinen soğan kokusunu giderebilirsiniz.

Soğan, Soğangiller familyasındaki Allium cinsine dahil tüm bitkilerin genel adıdır. Özellikle Allium cepa türünü anlatmak için kullanılır ve bu anlamda “bahçe soğanı” olarak da adlandırılabilir. Yumrusu ve yeşil yaprakları yemeklere tat vermek için kullanılır. Soğan bitkisinin yeşil kısmı Cacık yapımında kullanılmaktadır. Soğan yeryüzündeki mucizevi bitkilerden sadece bir tanesi. Faydaları hakkında o kadar çok haber var ki, yayınlamakla bitmez. İşte bu kadar sağlıklı olduğu için onu kokusundan dolayı dışlayamayız. O yüzden kokusu için pratik önerilerimiz var.

Ellerdeki soğan kokusu nasıl giderilir?
Elleri domates suyu
En az 5 dk süreyle domates suyu içerisine sokulan ellerde soğan kokusundan eser kalmayacaktır. Ardından ellerinizi sıvı sabun ile yıkayın.

Tuz ile ovalamak da iyi gelir
Soğuk su ile karıştırılarak macun kıvamına getirilen tuz ellere sürüldüğünde ve durulandığında kokunun gitmesini sağlar. Ayrıca bu doğal bir yumuşatıcı görevi de görür. Ancak bu işlemden sonra krem sürmeyi unutmayın. Çünkü tuz ellerinizin kurumasına neden olabilir.

Elleriniz metale bir parçaya sürün
Paslanmaz çelik materyaller hayatımızın her alanında kullanılır. Soğan gibi kötü kokuya neden olan maddelerle uğraştıktan sonra örneğin musluğa elinizi sürerseniz bu koku ortadan kaybolacaktır. Demir bir kaşık da aynı görevi görmektedir. Çünkü soğanın içerisindeki kötü kokuya neden olan sülfür molekülleri metal ile etkileşime geçer ve nötr hale döner.

Limon suyu sürün
Ellerinizi limon suyu içerisinde 3 dakika beklettiğinizde kokudan eser kalmadığını göreceksiniz. Eğer limon yoksa sirke veya gargara da kullanılabilir.

Kaynak: pembenar

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar