Çaydanlık kireç nasıl çözülür

Paylaş
 

Çamaşır makinesi, su ısıtıcıları, buharlı ütü gibi su ile çalışan ev aletlerimiz kireçlenmeye mağdur kalabilir. Özellikle çaydanlıktaki kireçlenme sağlığımızı kötü yönden etkileyebilecektir.

aydanlık içinde oluşan kireçlenmeyi temizlemenin çok basit yöntemleri bulunmaktadır. Kimyasal maddeler ile kireç tortularını temizlemek mümkündür ama tavsiye etmiyoruz. Onun yerine size tavsiyemiz limon tozu ve sirke olacaktır.

Çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir:

  • Kireç olan çaydanlığın yarısına su doldurup iki yemek kaşığı limon tozu ekleyip kaynatınız. Yaklaşık bir iki saat boyunca kaynattıktan sonra kireçten iz kalmadığını göreceksiniz.
  • Ya da limon tozu yerine suyun içerisine sirke ilave edip 15 dakika kaynatınız.

Eğer çaydanlığınızın dibinde kireç kalıntılarının tabaka oluşturmasını istemiyorsanız belirli aralıklarla kireç kalıntılarının çözümüne yönelik olan işlemi yapınız.

Bu haber ile ilgili bir okuyucumuzun yazdıklarını da habere eklemek istedik:

Ülkemizde sular maalesef kireçli, başta çaydanlıklarımız olmak üzere hergün kullandığımız mutfak malzemelerimiz, su ısıtıcılarımız kireçle kaplanıyor bu da hem suyun tadını bozuyor hem de suyun geç ısınmasına sebep olarak gerek su ısıtıcılarda ve gerekse çaydanlıklarda fazla enerji tüketimine sebep oluyor. Ayrıca bir o kadar da çirkin bir görüntü ortaya çıkıyor.
Daha önceleri marketlerde satılan kireç çözücülere sarılırdık, bir kutu yetmez 2 kutu alırdık ancak hem ucuz hem temiz ve hem de çevreye zarar vermeden doğal bir yöntem öğrendim. Uzun süredir uygulamaktayım ve çok çok memnunum.
Ana malzememiz: Limontuzu
Kireçlenen çaydanlık yada her ne ise içine bir çorba kaşığı limon tuzu atıyoruz ve kabı dolduracak kadar da soğuk su ile üzerini tamamlayıp kaynamaya bırakıyoruz. Kaynadıkça kireçlerden eser kalmadığını ve tertemiz, miss gibi, ilk alındığı günkü gibi parlayan çaydanlıklarınıza kavuşuyorsunuz.
Kireçler çözülüp de işlem bitince içindeki limontuzlu suyu boşa dökmeyin banyo, wc ve mutfak lavobalarınızın tıkanan deliklerini temizlemekiçin sıcak sıcak su giderlerinize dökün oraların da açıldığını göreeksiniz.
Ben uyguluyorum ve faydasını görüyorum.Sizlerle de paylaşmak istedim 🙂
Anahtar kelimeler: Çaydanlık kireç nasıl çözülür, kireç çözme yöntemi, doğal kireç çözücü, evde kireç çözücü yapmak, çaydanlıktaki kireç nasıl çözülür
loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar