Avuç içinde siyah nokta ne anlam taşıyor

Paylaş
 

Avuç içinde siyah nokta ne anlam taşıyor ! Bu insanın başı dertte demektir. !
AVUÇ İçindeki SİYAH NOKTA
Özellikle aile içi şiddet gören bireyler ve diğerleri için ACİL DURUM referansı !
Bunu gördüğünüz zaman derhal polise haber verin.
Bu kampanya facebook üzerinde son iki günde 6000 kişiye ulaşmış ve 6 kadının magduriyetine müdahalae edilmiş….

Siyah Nokta Projesi sosyal medyayı ikiye böldü

8 Eylül’de, kendisi de aile içi şiddete maruz kalmış bir kadın tarafından başlatılan ve kısa sürede sosyal medyada hatrı sayılır bir bilinilirlik elde eden Siyah Nokta kampanyasına gelen eleştirilerin sayısı hiç de az değil. Aslında oldukça makul ve mantıklı sayılabilecek bir amaçla yola çıkan kampanya, şu an farkındalık yaratmaktan ziyade aile içi şiddete maruz kalanların hayatlarını tehlikeye atabileceğiyle ilgili eleştirilerle karşılaşıyor.

Genel algının aksine, yasal bir ‘kampanya’ olmayan Siyah Nokta, geçmişte aile şiddete maruz kalmış, ismini paylaşmak istemeyen bir kadın tarafından başlatılmış. HuffPost UK Lifestyle’a yaptığı açıklamada başından geçenlerin onu böyle bir hareket başlatmaya ittiğini söylemiş.  ‘Çok fazla insan sessiz kalarak bu duruma katlanıyor çünkü yardım isteyebilecekleri kimse yok’ diye de eklemiş.

201509221331_05

İnsanların bir kısmı ellerinden gelen yardımı edeceklerini söyleyen yorumlar yaparken, bir başka grup ise hareketin içinde barındırdığı ‘hataları’ hatırlatan yorumlarda bulunmuş. Bu tür yorumların başını ise, eşlerine, sevgililerine şiddet uygulayan insanların da kampanyadan haberdar olup, şiddet uyguladıkları kişide siyah bir nokta gördükleri takdirde verebilecekleri kestirilemez tepkiler olmuş.

Bundan bir gün sonra, gelen eleştirilerin boyutundan mı yoksa amaçlarını bir kez daha açıklamak zorunda kalmalarından mı bilinmez, hareketi başlatan kişi bir başka Facebook postu hazırlayarak, başladığı günden beri dünyada 4.8 milyon insana ulaşan hareketin Facebook üzerinden başlatılmasının, bir tür farkındalık yaratma amacını beraberinde taşıdığını ifade etmiş. Ayrıca, bu tür bir hareketin ‘herkes için çözüm’ olmayabileceğinin farkında olduklarını, ancak farkındalık yaratmak için önemli bir adım olduğunu da açıklamalarına eklemişler.

Ancak bu açıklamalar da sayfaya gelen eleştirilerin sonunu getirmemiş. Kullanıcılardan biri örneğin, fikri oldukça iyi bulurken tehlikeli olduğunu düşündüğünü belirtmiş.

201509221331_01

Bazı kullanıcılar ise sayfa yetkililerine, farkındalık yaratmak konusundaki amaçlarını daha açık şekilde ifade etmeleri gerektiğini söylemiş. Diğer kullanıcı yorumları ise kişilerin güvenliklerinin bu tür bir ‘işaretle’ daha da tehlikeye girebileceği konusundaki fikirlerinden vazgeçmeyerek, aile içi şiddete maruz kalan herhangi birinin o Facebook sayfasını ziyaret etmesi durumunda sayfayı tarayıcı geçmişinden silmesi gerektiğini bile söylemiş.

Project Sanctuary isimli, aile içi şiddet mağdurlarıyla çalışan bir kurum ise yaptığı açıklamada, yine güvenlik sebeplerinden ötürü bu hareketi desteklemeyeceğini belirtmiş.  Harekete gelen eleştirilere ek olarak, hareketten haberdar olan aile yakınlarının böyle bir siyah noktayı yakınlarının avcunda görmesi halinde kontrolsüzce müdahale etmek isteyebileceği de hareketin doğurabileceği olası kötü sonuçlar arasında sayılmış.

Tüm bu eleştirilere rağmen, projenin Facebook sayfasından yapılan açıklamada şimdiye dek ulaşılmış 10 milyon kişinin hiç de yadsınamayacak bir sayı olduğu ve Siyah Nokta’nın faaliyetlerine devam edeceği açıklanmış.

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar