4 yaşında tam 9 kez ameliyat oldu

Paylaş
 

4 yaşında tam 9 kez ameliyat oldu! Baş ağrısı için gittikleri hastane de tip 1 Chiari teşhisi konulan çocuk tam 9 kez ameliyat oldu. Bunun sebebi ise beyinde biriken sıvı olduğunu açıkladılar. Çok sinsi ve aniden etki gösteren hastalık hakkında uzmanlar uyarıda bulundu.
Daily Mail’in haberine göre Kai Diawne’a 4 yaşındayken tip 1 Chiari şekil bozukluğu teşhisi kondu. Bu rahatsızlıkta beynin alt kısmı omurga kanalına kaymaktadır. Yapılan incelemelerde beyninde sıvı biriktiği belirlenen çocuk, 9 kez ameliyat edilerek beynindeki basınç azaltılmaya çalışıldı. Ameliyatlar sonrasında başarılı sonuç alınan Kai’nin taburcu edildiği ve durumunun iyi olduğu belirtildi.

Chiari Şekil Bozukluğu nedir?
Arnold Chiari şekil bozukluğu olarak da bilinen rahatsızlıkta beynin alt kısmı omurga kanalına doğru hareket etmektedir. Tip 1 Chiari, hastalığın en hafif versiyonudur.
Beynin bu bölümünün kafatasına büyük gelmesi sebebiyle aşağıya doğru itildiği bilinmektedir. Belirtiler arasında baş ağrısı, baş dönmesi, boyun ağrısı, uyuşma, görmede bulanıklık, yutma sorunları, depresyon, uykusuzluk ve mide bulantısı görülmektedir.

ÇOCUKLARDA BAŞ AĞRISI VE MİGREN

Çocuklarda baş ağrısı sık görülen bir belirtidir. Baş ağrısı üst solunum yolu enfeksiyonu gibi bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi, migren şeklin başlı başına bir hastalık da olabilir. Ani başlangıçlı, ateş, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı vs’nin eşlik ettiği baş ağrılarından korkmayın. Üst solunum yolu enfeksiyonu tedavi edilince baş ağrısı da geçecektir. Sinüzit veya akut orta kulak iltihapları da baş ağrısı yapabilir. Ama tedavi edilince baş ağrısı da geçmelidir. Sinüzit tedavi edildiği halde baş ağrısı devam ediyorsa doktorunuza danışın.

Okul çocuklarında tekrarlayıcı baş ağrılarının en önemli nedeni migrendir. Genelde başka bir hastalık ile ilgisi yoktur. Kendisi başlı başına bir hastalıktır. Migren testi, tahlili diye bir şey yoktur. Beyin filminde de migren görülmesi diye bir şey söz konusu olamaz.

Ancak şu hallerde migren düşünmek gerekir:

· Alın veya şakakları tutan, tek veya 2 taraflı zonklayıcı baş ağrısı olması

· 1-2 saat sürmesi

· Uyku ile azalması

· Ağrı kesicilerle azalması

· Ailede migren olması

· Öncesinde AURA olması

Aura nedir? Aura’nın kelime anlamı Migren öncesinde kulak çınlaması, baş dönmesi, göz kamaşması, görme bulanıklığı gibi öncü belirtilerdir. Bu belirtiler gelince kişi migrenin başlayacağını bile anlayabilir. Migren sonrasında çocuk huzursuzdur. Rengi solabilir, iştahı kesilir. Beraberinde karın ağrısı olup başı dönebilir.

Tanı:

Baş ağrısı, ateş vs enfeksiyon belirtileri olmaksızın ve şiddetli ve bilinç bozukluğu, kusma, güç kaybı vs ile birlikte ise hemen doktorunuza haber verin. Tomografi, MR vs ile tümör gibi ciddi sorunların araştırılması gerekebilir. Belirtiler yukarıdaki gibi migreni destekliyorsa çoğu kez film gerekmez.

Tedavi:

Migrende tedavi sakinleşmeyi sağlayacak ortam hazırlayıp ağrı kesici vermekten ibarettir. Yavrunuzun loş, sessiz bir odada dinlenmesini sağlayın. Migren ataklarının sık tekrarlaması halinde koruyucu ilaçlar gerekebilir. Doktorunuza danışın

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar