Koklarken ölebilirsiniz

Paylaş
 

Sağlıksız koşullarda üretilen ve etil alkol yerine metil alkol içeren kolonyaların insan sağlığını tehdit ettiği, deriye temas etmesi ya da buharının solunması durumunda bile ölüme varabilen sonuçlar doğurabildiği uyarısı yapıldı.

Koklarken-ölebilirsiniz

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüdaverdi Küçüker bayramlarda kolonya kullanımının arttığını belirterek, kaçak üretim kolonyaların zehirlenmeye, hatta ölüme neden olabileceği uyarısında bulundu.

DPÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Tıp Uzmanı da olan Küçüker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir süre önce, kolonya içtiği için rahatsızlanan ve hastanenin acil servisine getirilen kişinin “metil alkol zehirlenmesi” nedeniyle öldüğünü söyledi.

Halk arasında “kolonyadan zehirlenme” olarak bilinen bu tür durumlara karşı dikkatli olunması gerektiğini dile getiren Küçüker, şöyle devam etti:

“Toplumumuzda özellikle bayramlarda misafirlerin eline kolonya dökme gibi bir geleneğimiz var. Kullanılan kolonyaların etil alkol mü yoksa kaçak olarak ‘merdiven altı’ olarak tabir edilen yerlerde üretilen kolonyalardaki metil alkol mü olduğu sağlımız açısından çok önemli. Bu metil alkol denilen madde daha çok sanayide kullanılıyor ancak insanlarda zehirlenme etkisi çok fazla olan bir madde. Elinize döktüğünüz metil alkolden de zehirlenebilirsiniz çünkü deriden de emiliyor. Kokladığınız zaman aynı şekilde buharı da emiliyor. Metil alkol tek başına zehir değil ama metabolitleri olan maddeler vücutta zehir etkisi oluşturuyor. Özellikle de körlüğe giden bir zehirlenme oluşturabiliyor.”

Küçüker, kolonyadan zehirlenmenin bazı vakalarda ölümle sonuçlanabildiğine değindi.
Deriden emilim ve buharının solunması durumunda da kişinin alerjik rahatsızlığı varsa kolonyanın öldürücü olabildiğini vurgulayan Küçüker, “Halkımızın çok dikkat etmesi gerekiyor. Misafir olarak gidilen evlerde kendilerine ‘hoş geldin’ denilerek ikram edilen ve metil alkol içeren kaçak üretim kolonyaların sağlıkları açısından çok ciddi bir tehlike oluşturduğunun farkında olmaları gerekiyor” ifadesini kullandı.

Uyarı bandına dikkat

Kütahya’da şekerleme ve kolonya satışı yapan esnaf Alaaddin Özekmekçi ise iş yerinde yaklaşık 15 büyük ve orta ölçekli firmanın ürünlerini bulundurduğunu anlattı.
Sattığı kolonyaların hepsinin onaylı ve üretim izinli olduğu bilgisini veren Özekmekçi, “Kütahya emekli şehri olduğu için ekonomik olanını tercih ediyor. İş yerimizde tanesi 2 liradan 20 liraya kadar olan kolonya çeşitleri bulunuyor.

Vatandaşlarımız kolonyasını sokaktan almamalı. Ciddi firmalardan alsınlar. Ciddi firmalarda ekonomik olanı da var, kaliteli ve fiyatı yüksek olanı da var” diye konuştu.

Bir başka esnaf Süleyman Oğuz ise bayram dolayısıyla işlerinde yoğunluk yaşadığını bildirerek, vatandaşların kolonya satın alırken şişelerdeki uyarı bandına dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

Bu uyarı bandında kolonyanın alkol oranı, Sağlık Bakanlığının verdiği üretim seri numaraları, son kullanma tarihi ve üretildikleri yerin adres ile telefon bilgilerinin bulunduğunu aktaran Oğuz, bunun yanı sıra tanınmış markaların tercih edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. kaynak:yenişafak

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar