Kara Lekeler için Özel Maskeler

Paylaş
 

Kara Lekeler için Özel Maskeler : Kara lekeler yüzde bir çok nedenden dolayı oluşabilir. Örneğin, belli karaciğer hastalıkları bunlara sebep olur, bu durumda hastalığın tedavisiyle lekeler de ortadan kalkar. Diğer yandan kara lekelerin aşırı pigmentasyon, ilaç tüketimi, güneş ışınlarına dikkat etmemek gibi sebepleri de olabilir. Bu durumlarda kara lekeleri ortadan kaldırmak için doğal yöntemler kullanabiliriz.

Yüzünüzde kara lekeler oluşmaya başladıysa veya olan lekeler koyulaşıyor ve renk değiştiriyorsa bir dermatologla görüşmenizi öneriyoruz. Çeşitli testlerle bu lekelerin nereden geldiğini tespit edebilir, uygun tedavi yöntemini gösterebilirler. Ancak, şimdilik, karaciğer kaynaklı olmayan ve basitçe pigmentasyondan kaynaklanabilecek kara lekelerden kurtulmak için sizlere evde hazırlayabileceğiniz tarifler sunacağız.

Aloe vera maskesi

Aloe vera cilt tedavisinde en çok kullanılan bitkilerden biridir. Yüzünüzde veya vücudun başka yerlerindeki kara lekeler için aloe vera çok iyi bir tedavi yöntemidir çünkü her zaman cildi pürüzsüzleştirir, nemlendirir ve besler.

aloe-vera1

Bu maskeyi hazırlamak için bir yemek kaşığı aloe vera jeline yarım yemek kaşığı limon suyu katın. İyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı etkili bölgeye uygulayın ve 20-30 dakika bekletin. Son olarak ılık suyla durulayın.

Yulaf ezmesi ve limon maskesi

Bir diğer verimli ürün ise yulaf ezmesi. Buna limon ekleyerek yüzünüzdeki kara lekeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilirsiniz. Bir yemek kaşığı yulaf ezmesi ve yarım limon suyunu iyice karıştırın ve kara lekelere uygulayın. 20 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın. Haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

Salatalık maskesi

salatalık

Salatalık cilt için bir çok besleyici, nemlendirici ve temizleyici özellik taşır. Bu maskeyi yapmak için salatalığı kabuğu ile rendeleyin. Yüzünüzü iyice kurulayın ve rendelediğiniz salatalığı yüzünüze uygulayın. Ayrıca içine bir yemek kaşığı bal katabilirsiniz.  

Bu maskeyi 20 dakika yüzünüzde bekletin veya zamanınız varsa daha uzun tutun. Ardından ılık suyla durulayın, dikkatlice kurutun ve nemlendirici bir krem sürün. Bunu haftada bir kaç kez tekrarlayabilirsiniz, kısa sürede sonuçları göreceksiniz.

Kara lekeler için diğer etkili yöntemler

Yoğurt

Yoğurt ve kaymak kara lekeleri gidermeye yardımcı öğeler içerir. Bu ürünlerden biraz uygulayın. Bir kaç hafta boyunca her gece yarım saat bekletin. Çok kolay ve etkili bir evde tedavi yöntemidir

Havuç

havuc1

Havuç cilt için en çok besleyici öğeyi içeren doğal ürünlerden biridir. Dahası en önemli yararlarından biri kara lekeleri ortadan kaldırmasıdır. Bu doğal yöntemi uygulamak hem etkili hem de avantajlıdır, içine cilde iyi gelen başka ürünler de ekleyebilirsiniz.

Önerilen maske

Malzemeler

  • Bir havuç
  • Yarım yemek kaşığı zeytinyağı veya badem yağı
  • 1 veya 2 yemek kaşığı doğal yoğurt

Hazırlanışı

İlk önce havucu, yağı ve doğal yoğurdu miksere koyun. Sonra hepsini iyice karıştırın ve yüzünüze uygulayın. 20-30 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın. Haftada bir kaç kez tekrarlayın.

Unutmayın!

Kara lekeler için evde hazırlayacağınız bu doğal tedavileri düzenli olarak uygulamalısınız. İki üç kere uygulayarak lekelerden kurtulabileceğinizi düşünmeyin. Sabırlı olmalısınız ve 4 hafta sonunda sonuç alıp almadığınızı gözlemlemelisiniz.

Akılda tutulması gereken bir diğer nokta ise limon içeren yöntemleri gece uygulamanız gerektiği, çünkü güneşle temasa geçtiğinde limon kara lekeleri daha da kötüleştirir. 

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar