Kan verme faydaları

Paylaş
 

Kan verme faydaları sizi şaşırtacak. Kan bağışı yapmak, kalp krizi geçirme riskinin azaltacağı gibi, karaciğer, akciğer, kalın bağırsak gibi bazı kanserlerin gelişme riskini de azaltır. Bu açıklamadan sonra eminiz kan vermek isteyeceksiniz.

Kan-verme-faydaları-1

Kan verme faydaları

Tıptaki gelişmelere rağmen kanın yerini tutacak, alternatif bir tedavinin olmamasının, düzenli kan bağışı yapmayı ne derece önemli bir ihtiyaç haline getirdiğine dikkat çeken Hisar Intercontinental Hospital Klinik Laboratuvarlar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bekir Sami Uyanık ‘Dünyada gelişmiş ülkelerde gönüllü kan bağışının nüfusa oranı %5’e yaklaşırken, ülkemizde ancak bunun yarısı kadardır.

Güvenli gönüllü kan bağışlarının yetersiz olması nedeniyle, kan ve kan ürünleri ihtiyacı, hasta yakınları tarafından kana kan ve bir takım zorunlu yöntemlerle karşılanır. Dolayısıyla “bugün sana, yarın bana ve herkesin kana ihtiyacı olacağı bir günün geleceği” düşüncesiyle düzenli kan bağışı kültürünün yerleşmesi gerekir’ açıklamasında bulundu.

Kadınların kan bağışı oranı artmakla birlikte, bağış yapanların % 88’i erkekler iken, %12’si kadınlardır. Oysa 18-65 yaş aralığında ve 50 kg üzerinde olan herkes, önemli bir sağlık sorunu yoksa yılda dört kez kan bağışı yapabilir. 1 ünite, yani bir torba kan, ortalama 450 ml’dir. İnsan vücudunda yaklaşık 6000 mL kan olduğunu göz önüne alınırsa, bu kadar kan vermek herhangi bir risk oluşturmaz.

Kan-verme-faydaları

İşte Kan vermenin faydaları

-Kan vermeden önce, sorgulama formuna verilen sağlığımızla ilgili bilgiler, boy, kilo, tansiyon, nabız, vücut sıcaklığı yanı sıra, kan grubu, kan sayımı (hemoglobin) ve serolojik tarama testleri ölçüldüğünden, mini bir Check-up da yapılmış olur.
-Kan verince, kan yapan doku ve organlar uyarılarak, yeni kan yapmaya sevk edilir; böylece kan hücreleriniz yenilenmiş olur.
-Düzenli kan veren kişinin, kalp krizi geçirme riskinin azaldığı yönünde araştırmalar bulunmaktadır.
-Özellikle bacaklarda olmak üzere damar hastalıklarını engellediği, bazı komplikasyonları önleyebileceği düşünülmektedir.
-Karaciğer, akciğer, kalın bağırsak gibi bazı kanserlerin gelişme riskini azalttığı yönünde çalışmalar devam etmektedir. Bu konuda, vücuttan kan verme ile kan demirinin uzaklaştırılması, hücreler için zararlı oksidatif ajanlara karşı vücut direncinin artışının, etkili olduğu gösterilmeye çalışılmaktadır. (www.kadinkahvesi.com)

Etiketler: Kan verme faydaları, Kan bağışı, kızılay kan verme, kan verme şartları,

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar