Doğal gargara yapımı

Paylaş
 

Doğal gargara yapımı ile ağız ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz. Kimyasallardan uzak tamamen doğal ve evde yapacağınız ağız gargarası ile sağlıklı gülüşlere kavuşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken tarifi uygulamak.

Doğal-gargara-yapımı

Doğal gargara yapımı için gereken malzemeler

-1 çay kaşığı karanfil
-1 çay kaşığı tarçın
-1 bardak su
-4 damla nane yağı
-Süzmek için tülbent

Doğal gargara yapımı
Suyu ufak bir tencereye boşaltınız.

İçine karanfil ve tarçını ekleyin.

Karışım kaynadıktan sonra ateşten alın ve 10 dakika üzeri kapalı şekilde dinlendirmeye alın.

Karışımı tülbentten yardımı ile süzün ve ufak bir şişeye dökün.

İçine 4 damla nane yağını karıştırıp buzdolabında bekletin.

5-7 gün buzdolabında bekletebileceğiniz doğal gargaranız hazır.

Ağız ve diş sağlığınız için mükemmel bir doğal karışım.

Ağız gargarası yapmak ağız hijyenine katkı sağlıyormu ?

Ağız gargarası tek başına yeterlimidir ?

Dişlerin ara yüzeylerindeki artıkları temizlemek için ağız gargarası yapmak etkili bir yöntemdir. Ancak asla diş fırçalamanın ya da diş ipinin yerini tutmaz.. Eksta bir yöntem olarak ağız hijyenini sağlamanıza yardımcı olabilir. Her zaman profesyonelağız gargarası şart değildir. Normal su ile de etkili bir şekilde diş aralarını temizlemeye yardımcı olarak gargara yapılabilir.

Ağız gargarasını yutmanızın süreklilik arz etmediği sürece bir zararı olmaz.

Unutmamak gerekirki gargara, diş ipi kullanımı ve düzenli olarak günde 2 kez dişlerinizi fırçalamanın yerini tutmaz.

Sigara içenlerde ağız bakımı

Sigara kullananların ağız hijyenini sağlamak konusunda daha fazla efor sarfetmesi gerekir. Eğer bir süre için ağız bakımını ihmal etseler bile nikotin lekeleri oluşur ve artık diş hekimi tarafından tartar temizliği ve polisaj yapılmadığı taktirde hasta bunu temizleyemez.. Diş taşları ve bakteri plağı diş eti iltihabına sebep olur. Bu lekeleri çıkarmak için dişlerini sert fırçalayan kişilerde ise minede aşınma ve çizikler meydana geldiği için daha hızlı leke oluşumu meydana gelmektedir. Sigara içenlere özel satılan diş macunları aşındırıcı içerdiklerinden sürekli kullanılmaları halinde bunlarda dişlerde çiziklere ve hassas dişlere sebep olur. Bu yüzden kontrollü kullanımı önerilir. En sağlıklısı nikotin lekeleri oluştuğunda bir diş hekimi tarafından temizlenmesidir. Diş taşı temizliği  sonrasında polisaj yapılarak sigara lekeleri de yok edilir.

Daha fazla dişler fırçalanmalıdır ve daha fazla gargara yapmalıdırlar. Yapılmadığı taktirde dişler üzerinde istenmeyen lekeler oluşacaktır. Bu lekeleri temizleyebilmek için sigara içenler için özel üretilen diş macunları vardır. Bu macunların özelliği aşındırıcı özellikleri daha fazla olmasıdır. Bunlar pasta cila yapar gibi dişleri temizlerler. Bu macunlar sürekli kullanıldığı takdirde diş üzerindeki mine tabakasını çizecek ve mine tabakasını aşındıracaktır. Bunun sonucunda çok daha hassas dişler oluşacaktır. Bu tip ürünleri sürekli kullanılması doğru değildir. Sigara içenler normal diş macunu kullanmalılar sadece arada sırada özel sigara macunlarından kullanmalıdırlar.

Kaynak:kadinkahvesi.com

Anahtar kelimeler: Doğal gargara yapımı, gargara, gargara nasıl yapılır, evde gargara hazırlamak, gargara için malzemeler

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar