B12 vitamini faydaları nelerdir

Paylaş
 

B12 vitamini faydaları nelerdir? B12 vitamini eksikliğinde ne gibi sorunlar ortaya çıkar? İşte İç hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya’nın B12 vitamini hakkında yaptığı açıklamadan bazı kısımları. Özellikle stres hastalığına yol açtığı bilinmektedir.

Son yıllarda sıklıkla duyulan B12 vitamininin eksikliği insan yaşamında başta sinir sistemi olmak üzere, hafıza, konsantrasyon, kaygı, stres, vücut ağrıları, ağrıyı olduğundan fazla algılama hissi, bunama ve metabolizmanın yavaşlaması gibi birçok önemli rahatsızlığa neden olur.

B12, dışarıdan yediğimiz yiyecekler tarafından vücudumuza girer. Yani vücut üretmez. B12 vitamini yönünden fakir beslenmek ya da mide hastalıkları B12 vitamininin yetersizlik nedenlerinden bazılarıdır…

İşte B12 vitamini faydaları
· Kilo kontrolü konusunda çok önemlidir. B12, vücut enerjisini artırdığı için halsizlik ve yorgunluğun önüne geçer. Bu da yeme isteğini azaltır.
· Sağlıklı saç, cilt ve tırnak için temel ihtiyaçtır. Yeni hücre üretilmesini ve derinin düzenli olarak yenilenmesini sağlar.
· Karbonhidratları enerjiye çevirip şeker kullanımını iyileştirdiği için beynin ihtiyacı olan şeker metabolizmasını düzenleyerek unutkanlığı engeller.
· B12 hücre yaşlanmasının önüne geçer. Sinir hücrelerini onarır.
· B12 vitamini aynı zamanda karbonhidratları enerjiye çevirir, yağı azaltır.
· Meme, kolon, prostat, akciğer kanserlerine karşı koruyucu etkisi vardır.

B12-vitamini-faydaları-nelerdir-1

Doğru B12 vitaminini vücudumuza nasıl alabiliriz
Yılda en az 1 defa dahiliye doktorunuza başvurarak B12 düzeyinizi ölçtürün.
– Kırmızı et, ciğer, balık, istiridye, midye gibi kabuklu deniz canlıları, yoğurt, peynir ve yumurta gibi hayvansal ürünlerde çok fazladır.
· İlerleyen yaş ya da B12 vitaminini vücutta emilimini engelleyecek bir rahatsızlığınız varsa, doktor kontrolünde B12 takviyesini ağızdan veya enjeksiyon tedavisi şeklinde kullanabilirsiniz.
· B12 vitaminini besinler dışında takviye olarak almak kişiyi şişmanlatmaz.

 

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar