3.5 liralık pamuk yağı halka ‘zeytinyağı’ diye satılıyor

Paylaş
 

3.5 liralık pamuk yağı halka ‘zeytinyağı’ diye satılıyor : Zeytinyağı diye ucuz pamuk yağı satılıyor, hileli yağı 10 liradan en çok otel ve lokantalar alıyor.

Geçen yıl yüzde 107 artış ile zam rekortmeni olan zeytinyağında hileli satış hız kesmiyor. Zeytinyağı üretim merkezlerinden Aydın’da hileli karışım iddialarıyla ilgili çalışma yapan ticaret borsası laboratuvarına geçen yıl gelen 4 numuneden 1’i tağşişli çıktı. Laboratuvarda 2015 yılında 941 numune incelendi. Yapılan testlerde numunelerden 225’inde bitkisel yağların karışımı tespit edildi. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçı Birlikleri Başkanı Gürkan Renklidağ, zeytinyağında tağşiş olarak adlandırılan farklı yağlarla karıştırma sahteciliğinin son dönemde artışa geçtiğini, bunun laboratuvar analizleriyle de ortaya konulduğunu belirtti. Numunelerde artık karışım değil içinde hiç zeytinyağı bulunmayan ürünlerin saptanmaya başladığına dikkati çeken Renklidağ, şunları kaydetti: Otel ve lokantalar alıyor “Eskiden zeytinyağının içine başka yağ karıştırılırdı. Son dönemde ise pamuk yağı gibi ürünlerin zeytinyağı aroması ilavesiyle piyasa sürüldüğü tespit ediliyor. Bu konuda bize de çok şikayet geliyor.”

Renklidağ, zeytinyağının üreticide 16 lira olduğu dönemde hileli yağı 10 liraya alanların otel ve lokantalar olduğunu söyledi.

Gürkan Renklidağ’ın verdiği bilgiye göre, bir tanker dolusu pamuk yağı, zeytinyağı aroması ilave edilerek zeytinyağı ambalajıyla pazara sürülüyor. Kilogramı 3.5 lira olan pamuk yağı, 10-12 liradan zeytinyağı diye satılıyor.

O marketlerin zeytinyağları hileli çıktı haberi için tıklayın

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl yaptığı kontrollerde belirlediği hileli gıda üreten firmaları yılın son gününde ilan etti. Haberin devamı için tıklayın

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar