Çabuk Yağlanan Saçlar İçin Ne Yapmalı?

Paylaş
 

Çabuk Yağlanan Saçlar İçin Ne Yapmalı?

Çabuk yağlanan saçlar birçok insanın kabusudur. Kendiliğinden yağlandığı da oluyor fakat aynı zamanda birtakım hatalar saçların daha da çabuk yağlanmasına sebep oluyor. Ağırlaşmış ve sönmüş saçlar güzel görünmemesi ile birlikte oldukça rahatsız eder. Hem bu durumdan kurtulmak hem de bakımlı saçlara kavuşmanız için kadinkalem.com yazarları güzel bir yazı yazmış..

Çabuk Yağlanan Saçlar İçin Çözüm Önerileri

Genellikle en sık yapılan hatalardan biri saçlarınızı çok sıcak suyla yıkamanız. Bu durum saç deriniz kurumasına sebep olur. Kuruyan cilt kendini korumak için eskisinden daha fazla yağ salgılar. Ayrıca nem dengesini korumaya çalışır. Bu sebeple saçlarınızı ve vücudunuzu ılık suyla yıkamanız gerekir.

Saç tipinizi tanımanız ilk kurallardan biri. Ve bu doğrultuda saç tipinize uygun şampuan kullanmanız gerekir. Kremli şampuanlar ve bakım yağları tercih edilmemesi gereken ürünlerdir. Elbette saç bakımınızı yapmalısınız fakat size en uygun ürünü keşfettikten sonra bu tarz işlemleri uygulayabilirsiniz.

Saçlarınızı iyi duruladığınıza emin olmalısınız. Eğer saç aralarınızda şampuan kalıntısı kalırsa hem saçınıza ve cildinize zarar verecek hem de yağlanmayı hızlandırır.

Saç kremini hiç kullanmamanızı öneririz fakat madem ki kullanacaksınız saç diplerinize uygulamayın. Sadece şampuanınızın nemlendirici özelliği yoksa haftada bir veya iki kez saç diplerine krem uygulayabilirsiniz.

Saç maskeleri, bakım yağları gibi kürler saçlar için faydalıdır. Fakat çok fazla bakım yapmak bir süre sonra saçlara zarar verir ve yapısını bozar.

Saçlarınızı her gün yıkamanız da çabuk yağlanmasının ilk sebeplerinden biridir. Bundan dolayı en erken 2 günde 1 yıkamalısınız.

Saçlarınızı çok sık taramaktan kaçının. Bu işlemler saç derisindeki yağ bezlerini uyarır ve anında yağlandırır.

Çabuk Yağlanan Saçlar İçin Ne Yapmalı

Saç spreyi, kuru şampuan, köpük gibi ürünler saçların ağırlaşmasına ve yağlanmasına sebep olur. Bu sebeple olabildiğince az kullanmalısınız.

Saçlarınızı çok fazla yıkamayın ve ısı kullanmayın. Fön, düzleştirici gibi saçları yıpratan ve hızla yağlandıran işlemlerden mümkün mertebede kaçının.

Saçlarınızı çok yukarıdan ve sıkı toplamayın. Bu işlem saç derisine göre tehdit olarak algılanır ve daha fazla yağ salgılanmasına sebep olur.

Yağlı ve asitli yiyecekleri tüketmemeye çalışın. Aksi halde yağ bezlerinizin fazla çalışmasına neden olursunuz.

Kaynak : https://kadinkalem.com/cabuk-yaglanan-saclar-icin-cozum-onerileri-3002.html

 

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar