Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Yapılır

Paylaş
 

Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Yapılır

Ayva Çekirdeği Maskesi Yapımı

Cilt Bakımı İçin Hazırlanışı (Suna Dumankaya Tarifidir): 1 adet orta boy ayvayı çekirdekleri ile birlikte suda haşlayın. Haşladıktan sonra çekirdekleri ile birlikte ezin. İyice ezdikten sonra üzerini kapatacak kadar su ilave edin ve bu haliyle 10 saat bekletin. Bu süre sonunda maskeyi cildinize uygulayın. Geceyi bu şekilde uyuyarak geçirilebilirsiniz. Sabah uyandığınızda ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Haftada 2 veya 3 kez uygulamanız sivilcelerden kurtulmanızı sağlar.

Tarif 2 (Saç Bakımında da Kullanılabilir): 1 su bardağı gül suyu içerisine 15-20 adet ayva çekirdeği koyun. Jöle kıvamına gelince temiz bir spatula ile çekirdekler alınır. 1 gün bekletilmesi faydasını artırma adına uygun olur. Daha uzun süreli bekletilmemelidir. Cilde uygulandıktan 15 dakika sonra temizlenir. Saç için de uygulandığında ince telli saçları kalınlaştırır.
Her iki tarifin de cilde uygulanması ile ciltteki kırışıklıklar giderilir. Sivilce ve lekeler ortadan kalkar.

Ayva Çekirdeği Faydaları Nelerdir

Cilde uygulandığında gözenekleri sıkıştırır. Antioksidan özelliği ile yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmakta sivilce ve aknelerin iyileşmesine büyük katkı sağlamaktadır. Ayva çekirdeği maskesi cildi yumuşatmakta, yağlı ciltlerde yağ oranını dengelemektedir. Ayrıca iltihap önleyicidir. Kırışıklıkları gidericidir.
Ayrıca çekirdeklerin kaynatılması ile elde edilen sıvının içilmesi boğaz ağrılarını giderir, göğsü yumuşatır. Kabızlığı ve ishali kestiği gibi sindirimi de rahatlatır. Bu haliyle egzama, yanık tedavilerinde de kullanılabilir.

Ayva Çekirdeği Maskesi İle İlgili Birkaç Hatırlatma: Maskenin çabuk bozulma özelliği vardır. Bunun için buzdolabında muhafaza edilmeli ve 10 günlük bir zaman zarfında tüketilmelidir. Yine maskenin hazırlandığı malzemelerin temiz olmasına özen gösterilmelidir.

Bal Tarçın Maskesi ile Cilt Bakımı: Bal tarçın maskesi sivilcelere ve cilt lekelerine karşı popüler olarak kullanılan etkili bir cilt maskesidir. Devamı için tıklayın

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar