WhatsApp​ iPhone güncellemesi: Hızlı Yanıt ve 3D Touch

Paylaş
 

WhatsApp​ yeni sürümüyle birlikte, iPhone 6S ve 6S Plus modellerinde yer verilen 3D Touch’a destek sunmaya başladı. Hızlı yanıtlama özelliği ise yolda. WhatsApp​ iPhone güncellemesi: Hızlı Yanıt ve 3D Touch

Dünyanın bir numaralı anlık sohbet uygulaması WhatsApp yeni sürümüyle birlikte, iPhone 6S ve 6S Plus modellerinde yer verilen 3D Touch’a destek sunmaya başladı.

Bildiğimiz gibi 3D Touch ile birlikte kullanıcılar ekran üzerine uyguladıkları parmak basınçlarına bağlı olarak artık hangi menüde (yahut destekleyen uygulamada) iseler o menüdeki farklı işlevleri hayata geçirebiliyorlar.

İşte stok iOS uygulamalarının ertesinde yavaş yavaş üçüncü parti uygulamalarda da (örn. Twitter, Instagram, Evernote, WeChat, Dropbox,Shazam,Pinterest vb.) kullanılmaya başlanan 3D Touch’a son destek de WhatsApp’tan geldi.

Yeni sürümle birlikte artık WhatsApp ikonuna sert baskı uyguladığımız vakit, uygulamanın en çok kullanılan iki işlevi olan ‘kişi arama’ ve ‘yeni sohbet başlatma’ özelliklerine kısayoldan erişebiliyoruz. Buna ek olarak sohbet esnasında bize bir link gönderildiği vakit kısa bastırdığımızda önizlemeyi görebilirken, sert bastırdığımız vakit ise Safari üzerinden bağlantıyı açıyoruz. Keza benzer işlevsellik fotoğraflar, videolar, kişi kartları ve lokasyonlar için de geçerli.

Buna ek olarak hızlı yanıtlama desteğinin de yolda olduğunu söyleyelim. Sadece 6S ailesini değil tüm modelleri kapsayan bu özellikle birlikte artık gelen mesajları bildirim merkezi üzerinden cevaplayabileceğiz. Yapmamız gereken parmağımızı mesajın üzerinden aşağı kaydırmak ve açılan kutucuğa yazmaya başlamak. Henü beta formda olan bu özellik iOS 9.1 ile birlikte kullanılmaya başlanacak. (http://www.yenisafak.com/teknoloji/whatsapp-iphone-guncellemesi-hizli-yanit-ve-3d-touch-2324953)

WhatsApp​ iPhone güncellemesi (2)

Android’lere doping: Basınca duyarlı ekran!

Apple’ın iPhone 6S nesli ile birlikte tanıştığımız 3D Touch teknolojisini şimdi de Android’lere geliyor.

Halihazırda basınca duyarlı bir akıllı telefon kullanmak istiyorsak tek çaremiz iPhone 6S/6S Plus modellerinden birini almaktan ya daHuawei‘nin Force Touch destekli modeli Mate S‘in çıkışını beklemekten geçiyor. Ama yakın gelecekte tablo değişecek…

Şöyle ki Synaptics firmasının ClearForce ismini verdiği ‘basınca duyarlı dokunmatik ekran kontrolörü‘ olarak tanımlayabileceğiz yeni teknolojisinin önümüzdeki yıl itibarı ile satışa sunulacak pek çok Android tabanlı tepe seviye modelde kendisine yer bulması bekleniyor.

Synaptics’in resmi açıklamasına göre, ClearForce teknolojisi ile birlikte yeni yakınlaştırma ve uzaklaştırma yollarından, basınca bağlı biçimde zenginleştirilecek alt menülere ve ekran kaydırma hızının kademelendirilmesinden gelişmiş klavye kontrolüne kadar dokunmatik ekrana baskı derecemize göre pek çok yeni işlevi gerçekleştirebileceğiz.

Basınca duyarlı ekran

Amiral gemilere yönelik ClearPad 3700, ana akım modelleri hedef alan ClearPad 3600 ve dizüstü,tablet ve otomobil ekranları için deClearPad 7800 serisi olmak üzere 3 alt grup altında gelecek olan yeni kontrolörleri birbirinden ayıran nokta ise tahmin edebileceğimiz gibi özelliklerindeki farklılaşma.

Örneğin 3600 serisi çift parmak eylemleri, kullanıcı tanımlı el jestleri, geliştirilmiş yüz tanıma sistemi ve eldivenle rahat kullanım gibi temel özelliklerle sahip olacakken 3700 serisinde ise kardeşine ek olarak ekranın kenarından yapılacak hareketlere ve ekran kalemi desteğine de yer verilecek.Halihazırda ClearPad 3700 ile 7800 serilerinin hacimli üretimine başlanmış durumda. 3600 serisine de bu çeyrek içerisinde başlanacak. Cihazlarda yerini alması ise başta da belirttiğimiz gibi önümüzdeki yıl içerisinde gerçekleşecek.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar