Deve Dikeni Çayı ve Tohumunun Faydaları

Paylaş
 

Kengel olarak da bilinen deve dikeni özellikle karaciğerin dostudur. Bu bitki yol kenarlarında yetişebilen ömrü 2 yıl olan ve boyu 1 metreye kadar uzayabilen bir bitkidir.

Bahar aylarında açar ve genelde mor renkli bir çiçeğe sahiptir. Karaciğeri temizleyerek toksinleri atıcı özelliğe sahiptir. Bunun yanında mide ve bağırsak hastalıklarına karşı tavsiye edilen bir bitkidir. İşte deve dikeninin inanılmak faydaları:

Deve Dikeni – Kengel Bitkisinin Faydaları:

Emziren hanımlara sütü artırıcı etkisinden dolayı tavsiye edilmektedir.

Prostat kanserine karşı tedavi edici etkisi vardır.

Alkol almaya bağlı olarak ciltte oluşan kızarıklıklara karşı iyi gelmektedir.

Eski Yunan dan bu zamana kadar karaciğer tedavisinde kullanılan bir bitkidir.

Yalnızca karaciğeri temizlemekle kalmaz aynı zamanda karaciğer hücrelerinde yenileme sağlamaktadır.

Yapılan araştırmalarda akciğer kanserine karşı tedavi edici olduğu görülmüştür.

Deve Dikeni Tohumu – Kapsülü (Milk Thistle)

Deve dikeni başta da belirttiğimiz gibi karaciğer hastalıklarında kullanılan bir bitkidir. Aynı şekilde bu şifalı bitkinin tohumu da başta karaciğer olmak üzere bir çok hastalığa karşı kullanılan mucizevi bir tohumdur.

Modern tıbba göre deve dikeni tohumu karaciğer için en faydalı tohum olarak tercih edilmektedir. Siroz, karaciğer yağlanması, hepatit ve hazımsızlık gibi hastalıklarda tohumu yani yalnızca bitkinin tüylerinden ve sert yapısından arınmış hali kullanılmaktadır. Karaciğeri yenileyerek bir hastalık oluşmasını önlerken aynı zamanda var olan bir hastalığında iyileşmesine katkı sağlamaktadır.

Diğer İsimleri:

Şevkülmeryem

Sütlü Kengel

Deve Kengeri

Uslu Kenger

Deve Dikeni Nasıl Kullanılır?

Kullanımı: Deve dikeni tohumu kullanırken yanında herhangi bir ek tedavi yöntemi kullanılmasına gerek yoktur. Karaciğerden kaynaklı problemlerde eczanelerde satılan deve dikeni kapsülleri tedavi için yeterli olacaktır. Fakat mide ve bağırsak ile ilgili bir probleminiz var ise deve dikeni çayını tavsiye ederiz.

Gün içinde 15 mg deve dikeni kullanımı yeterli olacaktır. Fazla kullanımda hafif ishale sebep olabilmektedir.

Piyasada içerisinde %70-80 silymarin bulunan deve dikeni kapsülleri bulunmaktadır. Eğer en iyi tedavi yöntemine ulaşmak istiyorsanız gün içinde 2-3 kere toplam içeriğinde 400 mg slymarin olacak şekilde deve dikeni kapsülü tüketilebilir.

Deve Dikeni Çayı Nasıl Yapılır?

2 farklı hazırlama yöntemi bulunur.

1.Yöntem: Öncelikle 1 tatlı kaşığı deve dikeni tohumunu tavada eziyoruz. Ardından 1 su bardağı su ile birlikte haşlıyoruz. Haşlandıktan sonra ağzını kapatarak 10 dakika kadar demleyiniz.

Ardından içeye hazır olacaktır. Sabahları kahvaltıdan önce aç karnına öğle yemeklerinden yarım saat önce ve akşam yatmadan yarım saat önce olmak üzere gün içinde 3 kere bu çayı tüketebilirsiniz. Bu sayede karaciğerleriniz oldukça sağlıklı olacaktır.

2.Yöntem:

1 tane deve dikeni yaprağı

1 kök veya 3 tutam deve dikeni tohumu

1 litre su

Hazırlanışı: Malzemelerin tamamı karıştırılarak bir kaç dakika kaynatın. Gün içinde 3 kere yemeklerden yarım saat önce 1 çay bardağı olarak tüketiniz.

Zararları var mı, Nelerdir?

Her zaman olmamakla birlikte sentetik ilaçlarla birlikte kullanılması zararlı olabilmektedir.

Bazı kullanım şekillerinde ishale sebep olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar