Yatmadan önce yatakta telefon kullananlar

Paylaş
 

Yatmadan önce bilgisayar ve telefon kullanmayın. Çünkü yatmadan önce yatakta telefon kullananlar büyük sağlık sorunları yaşıyor.

telefon ışık

Uyku saatleri ve hormonlar üzerine yapılan bir araştırmada elektronik cihazların çıkardığı yapay ışıkların melatonin hormonu üretimini engellediği ve vücudun bağışıklık sistemini zayıflattığı, hormon üretimini yavaşlattığı görülmüştür.

Vücudun tam karanlık bir odada uyku halinde olması gerekiyor fakat gece yattığınız zaman elinizde telefon ve bilgisayar ile yatakta uyumayı beklemek bütün vücut sistemini alt üst ediyor.

Melatonin hormonu az salgılandığında ne olur ?

  • Tip 2 diyabet
  • Kanser görülme oranı artar
  • Bağışıklık sistemi zayıflar
  • Baş ağrısı
  • Uykusuzluk
  • Şişmanlık

Çağın hastalıklarından olan elektronik aletlere olan bağlılıktan mutlaka kurtulmak gerekiyor. Uzmanlar bir çok hastalığın bu son yüzyılda teknoloji yüzünden arttığını belirtiyor.

maleficios-do-uso-do-telemovel-e-computador

Çocuklar telefondan kat kat daha çok etkilenir

“Çocukların daha çok etkilenmesinin diğer bir nedeni, kafataslarının yetişkinlere nazaran çok daha ince olması. Bu nedenle radyasyon, beyinlerine daha kolay yayılabiliyor. Radyasyonun yoğun etkisinin en çarpıcı nedeni ise cep telefonu radyasyonu ile çocuk vücudunun, ‘rezonans’ adı verilen bir etkileşime girmesi. Rezonans olayı, çocukların ortalama boyu ile cep telefonu radyasyonunun dalga boyu arasındaki uyumdan kaynaklanır.
Çocukların vücudu cep telefonu radyasyonunu, aynen bir antenin televizyon yayınlarını alması gibi üzerinde toplar. Bu da çocukların yetişkinlere nazaran kat kat daha fazla radyasyona maruz kalması demek.Batı’nın teknolojinin zararlarına karşı tedbir aldığını, ancak Türkiye’de böyle bir mantık hala kullanılmadığını  vurguladı. Uyuduğumuz ortamlarda telefon en az 90 cm uzakta olmalı ve saat bilgisayar gibi ışık saçan elektronik aletler  kapatılmalıdır.

Telefonu hangi kulakta kullanmalıyız – Sağ mı sol mu ?

Bilim adamlarının yaptıkları araştırmaya göre cep telefonunun yaydığı radyasyon beynin sağ tarafındaki damarları ve beyindeki bölgeleri etkileyip, telefonun sol tarafta kullanıma göre daha fazla zarara yol açıyor. Uzmanların tavsiyesi sol kulak kullanılmalı.
Cep telefonu kullanırken sol kulağınızı kullanın, çünkü sağ kulak direkt beyni etkiliyor.

Haberin Devamı için tıklayın

Anahtar kelimeler:Yatmadan önce yatakta telefon kullananlar,telefonun zararları, telefon beyne zararlı mı, melatonin hormonu, melatonin hormonu ne işe yarar
loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar