Ütü temizlemenin en pratik yolu

Paylaş
 

Ütü temizlemenin en pratik yolu o kadar basit ki, öğrenince mutlaka “bu kadar kolay mıydı” diyeceksiniz. Altı kireç tutmuş yada leke olmuş ütülerden korkmayın artık bu yöntemle hepsine son vereceksiniz…

Ütüleriniz bir süre sonra temizlenmeye ihtiyaç duyar. Kullandığınız suda yada başka sebeplerden dolayı ütünün alt kısmı kireç bağlar. Buda çamaşırlara büyük zarar verir. Öncelikle tertemiz yıkamış olduğunuz o güzelim elbiselere kireç kokusu işler. Hadi bunu parfümle kapattık diyelim. Lekeler ne olacak? Sıcaklık ve buharın etkisiyle belki de en çok sevdiğiniz güzelim elbiseyi mahvedecek. Bide bu leke pas lekesi olursa işler daha da karışır. O yüzden en iyisi ütünün temizleme vaktini geçirmemek. Peki ütünün tabanını sert cisim kullanmadan çizmeden nasıl temizleriz? İşte burada devreye sizlerle paylaşacağımız pratik bilgi devreye giriyor. Saatlerinizi almadan hemencecik olabilecek şekilde bir temizlik.

Ütü yaptığınız masanın üstüne bolca miktarda tuz dökün. Tuzun üzerine yastık kılıfı gibi eski bir bez parçası koyun. Ütünün buhar ayarını kapatın. En yüksek dereceye ayarlayın. Bu sayede ütünün altındaki kir ve pas tuza yapışacak ve ütünüz yepyeni bir hale kavuşacaktır. Ütü yaparken zaman zaman tabanı yapışır ya da leke tutar. Fakat ütünüzün altını tuz ve sirkeyle silerseniz leke tutmasını ve ütülediğiniz zaman çamaşıra yapışmasını önlemiş olursunuz. Tabii bu silme işlemini ütü soğukken yapmanız ve sildikten sonra bir süre beklemeniz gerekmektedir.

İşte bu kadar basit ve kolay. Şimdi gönül rahatlığıyla elbiselerinizi ütüleyebilirsiniz..

Etiketler: Ütü temizlemenin en pratik yolu, temizlik, elbise, ütü, pratik bilgi, yaşam,

loading...
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar